Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Błękitno-biały mrygacz

Article Image
Elmax
Moduł generuje interesujący efekt świetlny z użyciem dwóch pary diod LED, które naprzemiennie migają w zmiennym tempie. Zastosowanie ultra jasnych diod święcących zapewnia widzialność układu z dużej odległości - w ciemności nawet do kilkuset metrów.

Właściwości - błękitno-biały mrygacz

  • diody świecące LED: 2×biała, 2×niebieska
  • płynna zmiana częstotliwości błysków
  • pobór prądu ok. 9 mA dla zasilania 9 V
  • zasilanie: 9...15 VDC
  • wymiary płytki: 56×56mm

Opis układu - błękitno-biały mrygacz

Zastosowanie nowoczesnych ultra jasnych diod święcących zapewnia widzialność układu z dużej odległości - w ciemności nawet do kilkuset metrów. Kit można zasilać z baterii - wtedy doskonale nada się dla wszystkich pragnących podkreślić swoją osobowość w dyskotece. Można go również podłączyć do akumulatora samochodowego - wtedy pojazd zyska znamię oryginalności.

Podstawą działania mrygacza jest klasyczny przerzutnik astabilny - multiwibrator zbudowany z tranzystorów T3, T4. Tranzystory te otwierają się i zatykają na przemian, zaświecając niebieskie i białe diody LED. Częstotliwość pracy wyznaczona jest głównie przez wartość elementów R8, R9, C3, C4. Rezystory R8, R9 nie zostały dołączone do dodatniego bieguna zasilania, tylko do punktu połączenia R5 i R6 - przekształca to omawiany przerzutnik w generator o częstotliwości sterowanej napięciem.

Rys.1 Schemat ideowy - błękitno-biały mrygacz AVT720

Częstotliwość migotania diod świecących zależy także od napięcie w punkcie połączenia R5, R6, a napięcie to zmienia się w rytm pracy drugiego multiwibratora zbudowanego z tranzystorów T1, T2. Z uwagi na znaczną pojemność C1, C2, jego częstotliwość pracy jest znacznie mniejsza niż częstotliwość migotania diod.

Zróżnicowanie wartości R2, R3 powoduje, że przebieg sterujący jest niesymetryczny, a zbliżone wartości rezystorów R1...R4 powodują, że przebieg na kolektorach tranzystorów znacznie odbiega kształtem od prostokątnego. W rezultacie częstotliwość pracy multiwibratora T1, T2 jest mała, przebieg jest niesymetryczny, a napięcie na kolektorze T2 łagodnie opada - w rezultacie w specyficzny sposób moduluje to częstotliwość migotania diod, dając interesujący efekt świetlny.

Montaż i uruchomienie - błękitno-biały mrygacz 

Na rysunku 2 pokazano rozmieszczenie elementów na płytce drukowanej. Elementy należy kolejno wlutować w płytkę, zaczynając od najmniejszych. Po zmontowaniu układu należy bardzo starannie sprawdzić poprawność montażu. Należy skontrolować, czy elementy nie zostały wlutowane w niewłaściwym kierunku lub w niewłaściwe miejsca oraz czy podczas lutowania nie powstały zwarcia punktów lutowniczych.

Rys.2 Rozmieszczenie elementów na płytce drukowanej
Błękitno-biały mrygacz AVT720

Po dokładnym skontrolowaniu poprawności montażu można dołączyć baterię 9-woltową lub zasilacz stabilizowany. Układ bezbłędnie zmontowany ze sprawnych elementów od razu będzie poprawnie pracował.

Zalecana kolejność montażu - błękitno-biały mrygacz

Krok 1 Wlutuj kondensatory C1-C4
Krok 2 Wlutuj rezystory R1-R10
Krok 3 Wlutuj tranzystory T1-T4, oraz kondensator C5
Krok 4 Włóż do podstawki układ scalony, wlutuj diody LED1...LED4 oraz złączkę baterii.
Wykaz elementów
Rezystory:
 
R1, R2, R4, R8, R9:
22kΩ (czerwony-czerwony-pomarańczowy-złoty)
R5:
4,7kΩ (żółty-fioletowy-czerwony-złoty)
R3, R6:
100kΩ (brązowy-czarny-żółty-złoty)
R7, R10:
470Ω (żółty-fioletowy-brązowy-złoty)
Kondensatory:
 
C3, C4:
10μF !
C1, C2, C5:
100μF !
Półprzewodniki:
 
T1, T2:
BC558 (BC557) !
T3, T4:
BC548 (BC547) !
LED1, LED2:
Biała dioda LED !
LED3, LED4:
Niebieska dioda LED !
Pozostałe:
 
Złączka baterii 9V (6F22) (czerwony ⊕, czarny ⊝)
złącze ARK2/500
Elementy układu - błękitno-biały mrygacz

Montaż rozpocznij od wlutowania w płytkę elementów w kolejności gabarytowo od najmniejszej do największej. Montując elementy oznaczone wykrzyknikiem zwróć uwagę na ich biegunowość. Pomocne mogą okazać się ramki z rysunkami wyprowadzeń i symbolami tych elementów na płytce drukowanej oraz fotografie zmontowanego zestawu. Aby uzyskać dostęp do obrazów w wysokiej rozdzielczości w formie linków, pobierz plik PDF.

Firma:
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"