Właściwości - błękitno-biały mrygacz
- diody świecące LED: 2×biała, 2×niebieska
- płynna zmiana częstotliwości błysków
- pobór prądu ok. 9 mA dla zasilania 9 V
- zasilanie: 9...15 VDC
- wymiary płytki: 56×56mm
Opis układu - błękitno-biały mrygacz
Zastosowanie nowoczesnych ultra jasnych diod święcących zapewnia widzialność układu z dużej odległości - w ciemności nawet do kilkuset metrów. Kit można zasilać z baterii - wtedy doskonale nada się dla wszystkich pragnących podkreślić swoją osobowość w dyskotece. Można go również podłączyć do akumulatora samochodowego - wtedy pojazd zyska znamię oryginalności.
Podstawą działania mrygacza jest klasyczny przerzutnik astabilny - multiwibrator zbudowany z tranzystorów T3, T4. Tranzystory te otwierają się i zatykają na przemian, zaświecając niebieskie i białe diody LED. Częstotliwość pracy wyznaczona jest głównie przez wartość elementów R8, R9, C3, C4. Rezystory R8, R9 nie zostały dołączone do dodatniego bieguna zasilania, tylko do punktu połączenia R5 i R6 - przekształca to omawiany przerzutnik w generator o częstotliwości sterowanej napięciem.
Częstotliwość migotania diod świecących zależy także od napięcie w punkcie połączenia R5, R6, a napięcie to zmienia się w rytm pracy drugiego multiwibratora zbudowanego z tranzystorów T1, T2. Z uwagi na znaczną pojemność C1, C2, jego częstotliwość pracy jest znacznie mniejsza niż częstotliwość migotania diod.
Zróżnicowanie wartości R2, R3 powoduje, że przebieg sterujący jest niesymetryczny, a zbliżone wartości rezystorów R1...R4 powodują, że przebieg na kolektorach tranzystorów znacznie odbiega kształtem od prostokątnego. W rezultacie częstotliwość pracy multiwibratora T1, T2 jest mała, przebieg jest niesymetryczny, a napięcie na kolektorze T2 łagodnie opada - w rezultacie w specyficzny sposób moduluje to częstotliwość migotania diod, dając interesujący efekt świetlny.
Montaż i uruchomienie - błękitno-biały mrygacz
Na rysunku 2 pokazano rozmieszczenie elementów na płytce drukowanej. Elementy należy kolejno wlutować w płytkę, zaczynając od najmniejszych. Po zmontowaniu układu należy bardzo starannie sprawdzić poprawność montażu. Należy skontrolować, czy elementy nie zostały wlutowane w niewłaściwym kierunku lub w niewłaściwe miejsca oraz czy podczas lutowania nie powstały zwarcia punktów lutowniczych.
Po dokładnym skontrolowaniu poprawności montażu można dołączyć baterię 9-woltową lub zasilacz stabilizowany. Układ bezbłędnie zmontowany ze sprawnych elementów od razu będzie poprawnie pracował.
Zalecana kolejność montażu - błękitno-biały mrygacz
Montaż rozpocznij od wlutowania w płytkę elementów w kolejności gabarytowo od najmniejszej do największej. Montując elementy oznaczone wykrzyknikiem zwróć uwagę na ich biegunowość. Pomocne mogą okazać się ramki z rysunkami wyprowadzeń i symbolami tych elementów na płytce drukowanej oraz fotografie zmontowanego zestawu. Aby uzyskać dostęp do obrazów w wysokiej rozdzielczości w formie linków, pobierz plik PDF.