Pomysł na ten mały projekt zrodził się, gdy zapalony czytelnik Silicon Chip-a, John Chappell, siedział i czytał swój najnowszy egzemplarz czasopisma z pasjonującym projektem... i drzwi do, hmmm, krępującego pomieszczenia otworzyły się, z oczywistym zażenowaniem otoczenia.
Być może zajęło mu to trochę więcej czasu niż zwykle; być może był tak pochłonięty magazynem, że nie usłyszał, jak ktoś dobija się i krzyczy... ale zaczęło go to zastanawiać, jak uniknąć takiej delikatnej sytuacji w przyszłości.
Jednym z problemów było to, że zamek w drzwiach, hmmm, nie działał.
Więc jak bez wymiany zamka poinformować innych, że najlepsze miejsce w domu jest zajęte – bez zażenowania?!
Pomysł z lampką LED
Oczywiście, to była odpowiedź: jasna, migająca dioda LED, która dawałaby innym znać, by się nie wtrącali.
Gdyby była ona w pewnym stopniu automatyczna – tj. wyłączała się, gdy drzwi do WC otwierają się, aby go wypuścić, tym lepiej. Rezultatem jest ten naprawdę prosty obwód.
Po naciśnięciu przycisku (S1), zarówno dioda LED zamontowana na drzwiach, jak i wewnętrzna dioda LED zaczynają migać.
Dlaczego dwie diody LED? Jedna z nich to bardzo jasna ostrzegawcza dioda LED zamontowana na (lub przez) drzwiach toalety, aby ostrzec innych, że pomieszczenie jest zajęte. Druga (wewnętrzna) dioda LED jedynie potwierdza, że obwód działa.
Od Red. EdW: zapobiega to też w pewnym sensie wpadnięciu w trans letargiczny...
Przesada? Być może – ale koszt diody LED – 0,10$ i rezystora – 0,05$ nie zwiększa kosztów projektu.
Po otwarciu wspomnianych drzwi, magnetyczny zestyk z kontaktronem resetuje obwód, a diody LED wyłączają się. To naprawdę takie proste!
Jak powiedzieliśmy wcześniej, jest to świetny projekt dla początkujących. Części są tanie jak chipsy; jest zasilany bateryjnie (a bateria wystarcza na wiele lat) i nie wykorzystuje żadnego z tych nieznośnych podzespołów do montażu powierzchniowego, z którymi początkujący mają tak wiele trudności podczas lutowania. I oczywiście nie wymaga programowania mikroprocesora.
Całkowity czas montażu nie powinien przekroczyć godziny.
Adaptacja do wydania polskiego – Andrzej Nowicki