Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

MiniHEART: miniaturowy symulator bicia serca

Article Image
Elmax
Podaruj ulubionej miękkiej przytulance bijące serce! Dzięki delikatnemu dźwiękowi i prawdziwemu odgłosowi bicia serca może zrelaksować do snu dziecko, szczeniaka lub kociaka, a nawet może pomóc Ci lepiej spać. Wszystko to jest możliwe dzięki Silicon Chip MiniHEART!
Właściwości i parametry
 • Kompaktowy rozmiar
 • Regulowana głośność
 • Regulowany czas pracy i „tętno”
 • Migająca dioda LED zsynchronizowana z „biciem serca”
 • Włącznik/wyłącznik zasilania
 • Zasilanie: dwa ogniwa AAA (nominalnie 3 V), działające aż do napięcia poniżej 2,5 V
 • Pobór prądu: średnio 10 mA podczas pracy, 500 nA w trybie gotowości (typowo)
 • Czas pracy: regulowany od dwóch minut do czterech godzin
 • Częstotliwość „bicia serca”: od 42 do 114 bpm (uderzeń na minutę)
 • Losowość „tętna”: około 15% zmienności
 • Częstotliwość dźwięku: 45 Hz…51 Hz (z losowością 2 Hz)
 • Metoda generowania kształtu przebiegu: PWM przy 31,25 kHz
 • Częstotliwość próbkowania kształtu przebiegu: około 1 kHz

Wiele osesków – zarówno dzieci ludzkich, jak i zwierząt domowych – jest niespokojnych, gdy są pozostawione same do spania. Tęsknią za mamą i przeraża je samotność. Możliwość przytulenia się do zabawki wydającej odgłos bicia serca może pomóc złagodzić ich niepokój.

MiniHeart to małe urządzenie, które wytwarza kojący dźwięk bicia serca o niewielkim poziomie głośności, naśladujące bicie prawdziwego serca.

Częstotliwość uderzeń można regulować, aby dokładniej odpowiadała rytmowi serca, które ma naśladować, a minutnik wyłączy bicie serca po określonym czasie.

Urządzenie jest włączane i wyłączane za pomocą przełącznika, a dźwignia uruchamiająca tylko nieznacznie wystaje poza obudowę. Ma to zapobiec obrażeniom dziecka. Urządzenie jest w pełni zamknięte w plastikowej obudowie, która jest zatrzaskiwana, a Redakcja Silicon Chip-a dodała dodatkowe wsporniki śrub, aby upewnić się, że pudełko pozostanie zamknięte. W ten sposób dwa wewnętrzne ogniwa AAA nie będą łatwo dostępne, co zabezpiecza dziecko przed ryzykiem zadławienia bateriami wydłubanymi małymi paluszkami.

Zalecamy umieszczenie urządzenia w miękkiej, np. materiałowej lub pluszowej osłonie, która jest zszyta lub zapinana na zamek błyskawiczny. Zapewnia to dodatkowy margines bezpieczeństwa przed potencjalnym niebezpieczeństwem, który jest niezbędny, gdy urządzenie jest używane obok dziecka.

Powinniśmy podkreślić, że symulowane bicie serca nie jest głośnym dźwiękiem – nie ma takiej potrzeby.

Bardziej przypomina subtelny dźwięk prawdziwego bijącego serca; symulator musi być umieszczony blisko ucha i jest bardziej wyczuwalny niż słyszalny. Pomyśl o tym module jak o maleńkim sercu, ale w kształcie zaokrąglonego prostokątnego pudełka.

Głośny dźwięk bicia serca wymagałby dużego głośnika z odpowiednimi rezonatorami do wytwarzania basów oraz wzmacniacza o poważnej mocy.

Żaden z tych elementów nie jest cechą MiniHeart (ale można je dodać zewnętrznie).

Dźwięki serca

Podczas słuchania bicia serca usłyszysz dwa odrębne, oddzielne dźwięki, często nazywane „lub” i „dub”. Jeśli uważasz, że brzmią one raczej „pik” i „puk”, nie będziemy się z Tobą sprzeczać.

Te dwa dźwięki są wytwarzane przez zamykanie zastawek serca, kolejno przedsionków i komór. Zastawki są niezbędne do wydajnego pompowania krwi – uniemożliwiają cofanie się krwi podczas skurczów serca..

Prawie na pewno widziałeś klasyczny kształt fali bicia serca pokazany na elektrokardiogramie (EKG).

Są to sygnały elektryczne wysyłane do mięśnia sercowego, monitorowane za pomocą elektrod umieszczonych na skórze. Są one przydatne w diagnozowaniu problemów z sercem. Odczyty elektrod nie reprezentują dźwięków i wibracji wytwarzanych przez serce; dźwięki bicia serca są słyszalne za pomocą stetoskopu.


Adaptacja do wydania polskiego – Andrzej Nowicki

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: symulator bicia serca, PIC12F617-I/P, TPA2005D1DGNRQ1
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich październik 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"