Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Jak tanio zbudować oświetlenie garażu z automatycznym włącznikiem?

W cyklu „Z potrzeby chwili...” przedstawiamy opisy układów, urządzeń i instalacji elektronicznych, które powstały szybko dla zaspokojenia konkretnych potrzeb i te potrzeby zaspokoiły. Szybki proces powstawania zwykle oznacza, że urządzenie nie jest do końca dopracowane i że w przyszłości może być lub będzie ulepszone, co też może zostać opisane w EdW. Zachęcamy do nadsyłania tego rodzaju materiałów do publikacji.
Article Image

Projekt powstał z potrzeby chwili. Chodzi o garaż bez możliwości dociągnięcia energii elektrycznej. Ciemno robi się wcześnie i powstaje problem. Praktycznie nic nie widać. Szczęściem został stary akumulator, który już rozruchu nie dokona, ale do oświetlenia LED nadaje się idealnie.

Kupiłem w sklepie z artykułami elektrycznymi rurki instalacyjne. Schemat elektryczny przedstawiony jest na rysunku 1. Otwarcie drzwi automatycznie włącza oświetlenie. Szczegóły realizacji pokazane są na fotografiach.

Rys.1 Schemat elektryczny oświetlenia garażu

A dlaczego rurki, a nie ładne listwy? Ponieważ rurkę można w uchwytach przekręcić tak, że oświetlacze LED świecą pod kątem, w dół, a nie poziomo, do góry. Układ jest prosty i tani. Od razu uprzedzam pytanie: dlaczego kable nie są ładnie ułożone w rurkach, tylko tak spięte opaskami? Dlatego, że rurki mają po 3 metry i nie mieszczą się do samochodu. Musiałem więc najpierw wymierzyć kable z zapasem do zamontowania, opisać za pomocą taśmy malarskiej, co z czym zlutować, a potem w domu polutować wszystko na gotowo.

Wiem, są złączki WAGO i mogłem na nich to zrobić. Ale miało być TANIO.

Całość została zamontowana za pomocą wkrętarki akumulatorowej na kołki rozporowe. Wyszło naprawdę tanio – wszystko kupione na portalu aukcyjnym. Wyłącznik krańcowy za kilkanaście złotych, 12-woltowe oświetlacze za około 4zł, kabel głośnikowy – najtańszy, jaki znalazłem. Deseczka i akumulator z odzysku.

 

Otwieramy drzwi i światło się zaświeca. Zamykamy – gaśnie. Możemy regulować jasność lub wyłączyć oświetlenie przełącznikiem 3-pozycyjnym. Całość pobiera około 1A, co wystarczy na całą zimę używania. I najważniejsze: bezpiecznik BLISKO akumulatora, aby nie powstało groźne zwarcie, jeżeli „coś” przegryzie kable.

Oświetlony garaż
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich styczeń 2020
Udostępnij
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"