Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Wabik na zakochane samce komarów!

Article Image
Elmax
Ostatnio wiele się słyszy o wirusie Zika, ale  jego nosiciel, komar Aedes aegypti, to paskudna mała bestia, która przenosi również dengę i żółtą febrę. Można zmniejszyć szanse na rozmnażanie się tych komarów w swojej okolicy, budując dźwiękową przynętę na samce komarów. Po odpowiednim dostrojeniu urządzenie będzie działać na komary w Polsce.

To naprawdę niesprawiedliwe! Samice komarów kąsają, a samce są tylko po to, by uzupełnić ich liczbę. Cóż, służą one tylko do rozmnażania. Samce komarów nie gryzą ludzi. A teraz pojawia się to elektroniczne urządzenie od Silicon Chip, które może zabić samce, zanim będą miały okazję do zabawy!

Projekt ten powstał w odpowiedzi na doniesienia prasowe, w których dwaj badacze z Australijskiego Instytutu Zdrowia i Medycyny Tropikalnej (Brian Johnson i Scott Ritchie) odkryli, że ton o częstotliwości 484 Hz masowo przyciąga samce komarów z gatunku Aedes aegypti.

Aedes aegypti jest głównym gatunkiem przenoszącym i rozprzestrzeniającym wirus Zika (inne gatunki, które mogą go przenosić, to Aedes albopictus [w USA] i azjatyckie odmiany tygrysie).

Gdybyśmy mieli wątpliwości, to jest to prawdziwa, żywa, ciężarna samica komara Aedes aegypti, pracowicie gryząca ofiarę w celu pozyskania krwi dla swoich jaj.

Dlaczego jednak częstotliwość 484 Hz jest tak ważna? Tak się składa, że samica Aedes aegypti trzepocze skrzydłami dokładnie w tym tempie – więc każdy... ahem... jurny samiec Aedes aegypti, który to słyszy, od razu myśli, że czeka go pewna sprawa.

Samce komarów żyją tylko przez około tydzień, więc muszą się bawić, póki mogą.

Dlatego też ten mały projekt wytwarza dźwięk o częstotliwości 484 Hz, aby przyciągnąć spragnione seksu samce. Ponieważ jest on głośniejszy od pojedynczej samicy, to przyciąga je z większego obszaru.

A jeśli nie mieszkamy na obszarze, na którym występują komary Aedes aegypti, to możemy zbudować wersję przeznaczoną do zwalczania innych komarów.

Nasza przynęta składa się z pułapki na komary z umieszczonym wewnątrz generatorem dźwięku. Gdy samiec komara zostanie zwabiony do pułapki, trudno mu się z niej wydostać (w rzeczywistości wcale tego nie chce – wciąż szuka nieuchwytnej, choć hałaśliwej samicy!) i w końcu tonie w piwie, środku owadobójczym lub zostaje unieruchomiony za pomocą lepkich pasków lepu na muchy.

Jeśli użyjemy piwa, przynajmniej umrze szczęśliwy!

Warto wiedzieć, że jeśli uda się powstrzymać samce przed wykonywaniem swoich czynności, to samice nie zostaną zapłodnione.

A jeżeli nie są zapłodnione, to nie mają powodu, by kąsać ludzi (ciężarne samice są jedynymi, które potrzebują krwi dla swoich zapłodnionych jaj). Dla nas jest to korzystne, a dla komarów nie ma znaczenia!

Mówiąc poważniej, komar Aedes zarażony wirusem Zika może przenieść go na swoje jaja, więc możliwość rozprzestrzenienia się wirusa jest bardzo duża.

Komar Aedes aegypti jest najbardziej aktywny w ciągu dnia, dlatego zaprojektowaliśmy przynętę tak, aby pracowała tylko w świetle dziennym. W nocy generator dźwięku jest wyłączany (w nocy doprowadziłby nas do szaleństwa), a układ pobiera minimalną ilość prądu.

Co w nim jest?

Układ wabika Silicon Chip Mozzie Lure składa się z mikroprocesorowego generatora tonu o częstotliwości 484 Hz oraz niewielkiego wzmacniacza klasy D, który steruje małym głośnikiem. Może być zasilany z dowolnego źródła 5 V, np. z wyjścia USB w komputerze lub nawet z powerbanku (ładowarki) dla telefonów komórkowych.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: wabik na komary, pułapka na komary, pogromca komarów, eliminator komarów, generator dźwięku
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich lipiec 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"