Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Strach na krety - antykret z 5 efektami dźwiękowymi

Article Image
Elmax
W klasycznych układach tego typu krety wypłaszane były rytmicznie powtarzanymi dźwiękami o stosunkowo niskiej i stałej częstotliwości. Powodowało to, że po pewnym czasie zwierzęta przyzwyczajały się i nie reagowały. Zmodyfikowany układ umożliwia generowanie dźwięków o zmiennych częstotliwościach, oferuje również możliwość zmiany długości przerw miedzy nimi. Urządzenie szczególnie polecane posiadaczom i miłośnikom ogrodów.

Właściwości

  • 5 różnych efektów dźwiękowych
  • zmienne częstotliwości i długość przerw miedzy sygnałami
  • dźwięki o narastających lub malejących częstotliwościach, różne rodzaje szumów
  • wbudowana końcówka mocy do sterowania głośnikiem
  • niewielkie wymiary płytki: 36×35 mm
  • zasilanie 4,5...5 VDC (baterie 3 AA)

Opis układu

Schemat układu przedstawiony został na rysunku 1. Przebieg prostokątny o częstotliwościach akustycznych generowany jest przez mikrokontroler ATtiny25 na wyprowadzeniu PB4, a następnie podawany przez rezystor R2 na parę komplementarnych tranzystorów T1 i T2, pełniących rolę wzmacniacza, do którego przez kondensator C3 i złącze JP2 podłączony jest głośnik dynamiczny.

Rezystor R1 wraz z kondensatorami C1 i C2 to filtr napięcia zasilającego mikrokontroler. Na płytce przewidziano też opcjonalne złącze do programatora ISP, które może okazać się przydatne przy indywidualnych zmianach programowych. Źródłem zasilania powinny być trzy baterie lub akumulatorki o łącznym napięciu około 4,5 V.

Rys.1 Schemat ideowy - strach na krety

Program mikrokontrolera napisany został w środowisku Bascom i jest równie mało skomplikowany, jak opisany schemat. Umożliwia on generowanie pięciu różnych efektów dźwiękowych, a dzięki użyciu funkcji Rnd() zarówno czas pomiędzy efektami jak i ich kolejność i częstotliwość są przypadkowe.

Układ generuje piski, dźwięki o narastających bądź malejących częstotliwościach, a także różne rodzaje szumu. Nie do końca wiadomo, jakich dokładnie częstotliwości kret nie lubi, ale można mieć nadzieję, że wśród całej dostępnej gamy znajdzie się jakaś, która skutecznie go zniechęci do przebywania w pobliżu odstraszacza.

Montaż i uruchomienie

Układ należy zmontować na płytce drukowanej według rysunku 2. W układzie zastosowano zarówno elementy przewlekane, jak i SMD, ale po mimo tego montaż nie powinien nastręczyć problemów. Po prawidłowym zmontowaniu urządzenie nie wymaga żadnych czynności regulacyjnych. W roli obudowy urządzenia można wykorzystać dowolną, szczelną (metalową lub plastikową) obudowę. Ważne jest aby tworzyła ona pudło rezonansowe.

Rys.2 Schemat montażowy - strach na krety

Prototyp AntyKreta wykorzystywany był na działce i po zakopaniu z naładowanymi akumulatorkami pracował nieprzerwanie przez kilka tygodni. Co do jego skuteczności, to trzeba przyznać, że faktycznie w jego pobliżu kretów nie było, choć na sąsiednich działkach kretowisk było sporo, trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, czy to jego zasługa...

Wykaz elementów
Rezystory:
 
R1:
68Ω
R2:
1kΩ
R3:
Kondensatory:
 
C1:
100 nF
C2:
10 uF
C3:
220 uF
Półprzewodniki:
 
T1:
BC807
T2:
BC817
IC1:
ATtiny25
Pozostałe:
 
Głośnik
 
Koszyk baterii 3×AA (R06)
 
Galeria
Firma:
Tematyka materiału: odstraszacz na krety, ATtiny25
Źródło
Elektronika dla Wszystkich lipiec 2012
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"