Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Inteligentna lampka nocna dla dzieci

Article Image
Elmax
Lampka świeci spokojnym, żółtozielonym światłem i włącza się tylko wtedy, gdy jest potrzebna. W stanie spoczynku diody LED są wygaszone. Pojawienie się dowolnego głośniejszego dźwięku spowoduje ich zaświecenie na dłuższy czas, a potem powolne, płynne wygaszenie.

Właściwości

  • uspokajające kolory zastosowanych diod LED
  • wbudowany wysokoczuły mikrofon
  • regulowana czułość
  • zasilanie: 6...12 VDC
  • wymiary płytki: 28×50 mm

Opis układu

Lampka jako źródła światła wykorzystuje diody LED. Praktyka pokazuje, że nawet jedna dioda LED przy prądzie 10mA daje tyle światła, że w nocy do wykonania niektórych czynności nie trzeba żadnego innego oświetlenia. Rodzice mający małe dzieci, zmuszeni do wstawania w celu uspokojenia płaczącego dziecka, dobrze znają ten problem. Włączenie żarówek jest nieprzyjemne zarówno dla nich, jak i dla dzieci.

Aby uniknąć stresu, niektórzy zostawiają na noc jakąś mała lampkę, która stale świeci. Prezentowany moduł świeci spokojnym, żółtozielonym światłem i włącza się tylko wtedy, gdy jest potrzebny. W stanie spoczynku diody LED są wygaszone. Pojawienie się dowolnego głośniejszego dźwięku spowoduje zaświecenie się lampek na dłuższy czas, a potem powolne, płynne ich wygaszenie. Gdy dziecko zacznie płakać, lampki się zaświecą. W niektórych przypadkach już samo zaświecenie się kolorowych lampek uspokoi dziecko. Jeśli nie, zrobią to rodzice, korzystając z delikatnego oświetlenia, jakie dają diody LED.

Czynnikiem sprzyjającym jest fakt, że lampki gasną płynnie, dodatkowo skłaniając dziecko do zaśnięcia. Ponieważ można regulować czułość, układ może być wykorzystany nie tylko w pokoju dziecięcym, ale też w każdej sypialni. Opisywana lampka zasilana jest napięciem stałym. Ze względu na fakt, że w spoczynku pobiera niewielki prąd, rzędu 1mA, najeży ją zasilać raczej z zasilacza 6...12V niż z baterii. Czas pracy na baterii 9V to około 100 godzin.

Rys.1 Schemat ideowy-inteligentna lampka nocna dla dzieci

Schemat inteligentnej lampki pokazany jest na rysunku 1. Elementy R1, R2, C1 tworzą obwód polaryzacji dwukońcówkowego mikrofonu elektretowego M1. Sygnał z mikrofonu jest podany na wejście wzmacniacza operacyjnego U1A. Jego wzmocnienie jest wyznaczone przede wszystkim przez stosunek rezystancji PR1 i R4.

W praktyce okazuje się, że głośniejszy dźwięk powoduje szybkie rozładowanie C2 i zaświecenie lampek pełnym światłem. Jeśli potem nastąpi cisza, kondensator C2 zacznie się powoli ładować przez rezystor R5 i z czasem lampki zaczną stopniowo gasnąć. Rezystor R5 i kondensator C2 wyznaczają czas gaśnięcia.

Montaż i uruchomienie

Układ należy zmontować na płytce drukowanej, pokazanej na rysunku 2. Montaż nie powinien nikomu sprawić trudności, a układ nie zawiera żadnych szczególnie delikatnych elementów.

Rys.2 Rozmieszczenie elementów na płytce drukowanej-inteligentna lampka nocna dla dzieci

Podczas montażu warto zacząć od elementów najmniejszych, a na koniec wlutować mikrofon i diody LED. Układ zmontowany ze sprawnych elementów nie wymaga uruchamiania i od razu powinien pracować. Czułość można ustawić według potrzeb za pomocą potencjometru PR1.

Wykaz elementów
Rezystory:
 
R1:
10kΩ (brązowy-czarny-pomarańczowy-złoty)
R2:
1kΩ (brązowy-czarny-czerwony-złoty)
R3:
1MΩ (brązowy-czarny-zielony-złoty)
R4:
100Ω (brązowy-czarny-brązowy-złoty)
R5:
100kΩ (brązowy-czarny-żółty-złoty)
R6:
4,7kΩ (żółty-fioletowy-czerwony-złoty)
R7:
220Ω (czerwony-czerwony-czarny-złoty) Inne
PR1:
potencjometr montażowy 1MΩ (105)
Kondensatory:
 
C1, C2:
100uF
C3:
100nF (może być oznaczony 104)
C4:
220nF (może być oznaczony 224)
Półprzewodniki:
 
D1:
dioda LED żółta
D2:
dioda LED zielona
D4:
1N4148
T1:
BC548 (BC547)
U1:
LM358
Inne:
 
M1:
mikrofon elektretowy
ZAS:
złączka baterii
Wideo
Firma:
Tematyka materiału: lampka nocna z czujnikiem
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"