Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Strach na komary

Article Image
Elmax
Elektroniczna forma walki z mało lubianymi przez ludzi owadami. Według naukowców, najprostszą metodą odstraszenia komarów jest użycie generatora sygnału o częstotliwości 16-22 kHz. Układ zmontowany jest na niewielkiej płytce i działa natychmiast po zlutowaniu, bez konieczności jakiejkolwiek regulacji. Pamiętać jedynie należy, że skuteczność działania zależy od wrażliwości miejscowego gatunku komarów.

Właściwości - strach na komary

  • generator częstotliwości 16-22 kHz
  • przetwornik akustyczny - piezoelektryczny
  • możliwość zmiany częstotliwości sygnału
  • mały pobór prądu, długi czas pracy
  • zasilanie 9-18 V, np: 1×bateria 9 VDC - brak w zestawie

Opis układu - strach na komary

Ostatnie lata charakteryzowały się ogromną ilością owadów, a zwłaszcza komarów atakujących ludzi. Naukowcy od dawna próbują znaleźć metodę na zapobieganie tym atakom -"cudowne" maści, specjalne witaminy, generatory promieniowania ultrafioletowego i wiele innych sposobów, zwykle o dość dyskusyjnych efektach.

AVT także chce zabrać głos w tej sprawie - opierając się na publikowanych kilka lat temu badaniach doszliśmy do wniosku, że najprostszą metodą odstraszenia samic komarów (bo to one właśnie nas gryzą) jest zbudowanie generatora fali akustycznej z przetwornikiem o częstotliwości ok. 16...22kHz. Tego typu sygnały są generowane przez samice komarów w przypadku niebezpieczeństwa, a ich częstotliwość może być różna (w podanym zakresie) w zależności od gatunku owadów.

Rys.1 Schemat ideowy - strach na komary

Na rysunku 1 przedstawiono schemat generatora. Jest to bardzo prosta konstrukcja, wykorzystująca dwa wzmacniacze - generatory wykonane na zlinearyzowanych bramkach układu US1. Jako przetwornik akustyczny zastosowano przetwornik piezoelektryczny o częstotliwości rezonansowej ok. 20kHz, można zastosować dowolny inny przetwornik o zbliżonej częstotliwości pracy.

Montaż i uruchomienie - strach na komary

Układ należy zmontować na płytce drukowanej a rozmieszczenie elementów przedstawia rysunek 2. Po zlutowaniu i uruchomieniu warto całą płytkę dokładnie pokryć wodoodpornym lakierem izolacyjnym, dzięki czemu urządzenie będzie mniej podatne na wilgoć. Tak prosty układ nie wymaga żadnych czynności uruchomieniowych.

Rys.2 Rozmieszczenie elementów na płytce drukowanej - strach na komary

Posługiwanie się przyrządem jest proste - generator należy włączać na kilkanaście sekund co 1...2 minuty. W przypadku konieczności dłuższego stosowania (np. przez kilka godzin w ciągu wieczora) warto dobudować do układu prosty timer o regulowanym czasie włączenia i wyłączenia, który te czynności będzie wykonywał automatycznie np. AVT1459.

Wykaz elementów
Rezystory:
 
R1, R2:
100kΩ (brąz-czar.-żółty-złoty)
R3:
10kΩ (brąz-czar.-pom.-złoty)
Kondensatory:
 
C1:
220pF
C2:
100nF
C2:
10uF/25V
Półprzewodniki:
 
US1:
4049
Inne:
 
Z:
przetwornik piezo HF (przykleic do płytki)
Złączka do baterii 6F22
 
Firma:
Tematyka materiału: AVT1012, odstraszacz komarów
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"