Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Prosty, tani generator szumu białego

Article Image
Elmax
Biały szum jest szeroko stosowany podczas testowania przedwzmacniaczy, filtrów, wzmacniaczy mocy, itp. Tak więc generatory białego szumu są wymagane przynajmniej dla zakresu sygnałów audio. Generatory te istnieją na rynku, ale zazwyczaj są dość drogie. Oto prosty i tani generator białego szumu wykonany przy użyciu diody Zenera i trzech popularnych tranzystorów o dużym wzmocnieniu, które można łatwo wykonać.

Opisywany generator szumu może być używany indywidualnie do wielu różnych celów testowych. Może być również używany z dodatkowymi filtrami do wytwarzania takich „kolorowych” szumów jak szum różowy, szary, niebieski, itp. Docelowe zastosowania dla tego generatora szumu są do około 100 kHz.

Obwód i działanie

Schemat ideowy generatora białego szumu pokazany jest na rysunku 1. Zbudowany jest on z trzech tranzystorów BC547 (T1 do T3) oraz diody Zenera (ZD1) 6,8 V. Wymaga on zasilania napięciem stałym 15 V.

Rysunek 1. Schemat obwodowy generatora białego szumu

Napięcie przebicia diody Zenera ZD1 powinno być niższe od napięcia zasilania Vcc, które w tym przypadku wynosi 15 V. Zazwyczaj nie ma potrzeby dobierania diody Zenera w zależności od wytwarzanego szumu. Ale, jeśli jest to wymagane, można zmienić diodę Zenera, tranzystory i diodę LED, aby dostosować je do rodzaju wytwarzanego szumu.

Szum wytwarzany przez diodę Zenera zależy od natężenia prądu płynącego przez diodę. Tutaj mamy cztery opcje dla tego prądu, które mogą być wybrane poprzez przełączniki S1, S2, S3 i S4 lub zworki w ich miejsce, aby zaoszczędzić na kosztach. Tranzystor T1 pracuje jako emiter-follower, ponieważ przy małych prądach dioda Zenera ma dużą rezystancję wewnętrzną.

Układ wytwarza dwa wyjścia - Wyjście 1 dla białego szumu buforowanego z T1, oraz Wyjście 2 dla wzmocnionego białego szumu z tranzystorów T2 i T3. Potencjometr VR1 służy do regulacji amplitudy szumu wzmacnianego przez T2 i T3.

Tranzystor T2 działa jako wzmacniacz napięciowy, zwiększając amplitudę szumu. Wzmocnienie napięciowe zależy głównie od rezystorów dołączonych do emitera i kolektora T2. Napięcie na kolektorze T2 (punkt A) powinno wynosić około połowy napięcia zasilającego. Aby to uzyskać może być konieczna zmiana wartości rezystora sprzężenia zwrotnego R10. Tranzystor T3 pracuje jako emiter-follower, zapewniając niską rezystancję wyjściową na wyjściu 2.

Maksymalna amplituda zależy od diody Zenera i zasilania. Zasilanie (Vcc) powinno być w zakresie od 12 V do 25 V. Wyższe Vcc jest lepsze, ponieważ może produkować wyższy sygnał wyjściowy w razie potrzeby. Układ będzie działał dobrze nawet przy zasilaniu 9 V, ale napięcie przebicia diody Zenera w takim przypadku powinno być niższe niż 6 V (podczas testów w EFY Lab użyto zasilacza 15 V i diody Zenera 6,8 V).

Budowa i testowanie

Schemat płytki drukowanej tego prostego generatora białego szumu jest pokazany na rysunku 2, a rozmieszczenie jego elementów na rysunku 3.

Rysunek 2. Schemat płytki drukowanej generatora białego szumu
Rysunek 3. Rozmieszczenie elementów płytki drukowanej

Należy zmontować układ na płytce drukowanej. Następnie, podłączyć zasilanie 15 V DC do płytki na złączu CON1. Przełączniki od S1 do S4 podłączyć do płytki odpowiednimi przewodami. Dwa wyjścia są dostępne na złączach CON2 i CON3.

Wykaz elementów
Ilość
Symbol
Nazwa/opis/gdzie kupić
2
R1, R10
1 MΩ
3
R3, R13, R15
200 kΩ
3
R5, R7, R14
300 Ω
1
R9
20 Ω
1
R11
200 Ω
1
R12
1 kΩ
2
R16, R17
2 kΩ
5
C2, C4, C6, C9, C12
100 nF, ceramiczny
3
CON1-CON3
zaciski 2-pinowe
Do pobrania
Download icon Prosty, tani generator szumu białego - schemat montażowy i PCB
Firma:
Tematyka materiału: Engineering Projects For You, 1001+ Electronics Projects For You, Intermediate Projects, Special, Latest Issue of Electronics For You
AUTOR
Źródło
www.electronicsforu.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"