Opisywany generator szumu może być używany indywidualnie do wielu różnych celów testowych. Może być również używany z dodatkowymi filtrami do wytwarzania takich „kolorowych” szumów jak szum różowy, szary, niebieski, itp. Docelowe zastosowania dla tego generatora szumu są do około 100 kHz.
Obwód i działanie
Schemat ideowy generatora białego szumu pokazany jest na rysunku 1. Zbudowany jest on z trzech tranzystorów BC547 (T1 do T3) oraz diody Zenera (ZD1) 6,8 V. Wymaga on zasilania napięciem stałym 15 V.
Napięcie przebicia diody Zenera ZD1 powinno być niższe od napięcia zasilania Vcc, które w tym przypadku wynosi 15 V. Zazwyczaj nie ma potrzeby dobierania diody Zenera w zależności od wytwarzanego szumu. Ale, jeśli jest to wymagane, można zmienić diodę Zenera, tranzystory i diodę LED, aby dostosować je do rodzaju wytwarzanego szumu.
Szum wytwarzany przez diodę Zenera zależy od natężenia prądu płynącego przez diodę. Tutaj mamy cztery opcje dla tego prądu, które mogą być wybrane poprzez przełączniki S1, S2, S3 i S4 lub zworki w ich miejsce, aby zaoszczędzić na kosztach. Tranzystor T1 pracuje jako emiter-follower, ponieważ przy małych prądach dioda Zenera ma dużą rezystancję wewnętrzną.
Układ wytwarza dwa wyjścia - Wyjście 1 dla białego szumu buforowanego z T1, oraz Wyjście 2 dla wzmocnionego białego szumu z tranzystorów T2 i T3. Potencjometr VR1 służy do regulacji amplitudy szumu wzmacnianego przez T2 i T3.
Tranzystor T2 działa jako wzmacniacz napięciowy, zwiększając amplitudę szumu. Wzmocnienie napięciowe zależy głównie od rezystorów dołączonych do emitera i kolektora T2. Napięcie na kolektorze T2 (punkt A) powinno wynosić około połowy napięcia zasilającego. Aby to uzyskać może być konieczna zmiana wartości rezystora sprzężenia zwrotnego R10. Tranzystor T3 pracuje jako emiter-follower, zapewniając niską rezystancję wyjściową na wyjściu 2.
Maksymalna amplituda zależy od diody Zenera i zasilania. Zasilanie (Vcc) powinno być w zakresie od 12 V do 25 V. Wyższe Vcc jest lepsze, ponieważ może produkować wyższy sygnał wyjściowy w razie potrzeby. Układ będzie działał dobrze nawet przy zasilaniu 9 V, ale napięcie przebicia diody Zenera w takim przypadku powinno być niższe niż 6 V (podczas testów w EFY Lab użyto zasilacza 15 V i diody Zenera 6,8 V).
Budowa i testowanie
Schemat płytki drukowanej tego prostego generatora białego szumu jest pokazany na rysunku 2, a rozmieszczenie jego elementów na rysunku 3.
Należy zmontować układ na płytce drukowanej. Następnie, podłączyć zasilanie 15 V DC do płytki na złączu CON1. Przełączniki od S1 do S4 podłączyć do płytki odpowiednimi przewodami. Dwa wyjścia są dostępne na złączach CON2 i CON3.