Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Jednokanałowy wzmacniacz audio

Article Image
Elmax
Oto prosty jednokanałowy wzmacniacz audio, który można wykonać przy użyciu układu scalonego LM380N. Zgodnie z notą katalogową, LM380N zapewnia moc wyjściową 2,5 wata przy zasilaniu 18 V i głośniku 8-ohm. W projekcie użyty został zasilacz 12 V DC.

Oto prosty jednokanałowy wzmacniacz audio, który można wykonać przy użyciu układu scalonego LM380N. Zgodnie z datasheet, LM380N zapewnia moc wyjściową 2,5 wata przy zasilaniu 18 V i głośniku 8-ohm. W projekcie użyty został zasilacz 12 V DC.

Źródłem zasilania może być adapter 230 V na 12 V DC lub bateria 12 V. Jednak lepszym rozwiązaniem będzie bateria 12 V, ponieważ zasilacz AC/DC może powodować szumy. LM380N jest niedrogim 14-pinowym układem scalonym PDIP, który jest łatwo dostępny na rynku.

Obwód i działanie

Schemat ideowy wzmacniacza audio jest pokazany na rysunku 1. Odpowiedni potencjometr (VR1) jest podłączony do pinu wejściowego 2 układu scalonego. Do pinu 8 układu scalonego podłączony jest 8-omowy, 3-watowy głośnik poprzez kondensator elektrolityczny C6 o pojemności 470 µF. Pin 14 układu scalonego jest podłączony do dodatniego bieguna zasilania 12 V.

Rysunek 1. Schemat ideowy wzmacniacza audio

Wejście audio jest doprowadzone do pinu 2 układu IC1 poprzez kondensator elektrolityczny C1 o pojemności 4,7 µF i potencjometr VR1 służący do regulacji głośności. Piny od 3 do 7 oraz piny od 10 do 12 układu IC1 są podłączone do masy. Piny 9 i 13 nie są podłączone.

Budowa i testowanie

Schemat płytki drukowanej wzmacniacza jest pokazany na rysunku 2, a rozmieszczenie jego elementów na rysunku 3. Zamiast płytki drukowanej można użyć odpowiedniej płytki uniwersalnej.

Rysunek 2. Schemat płytki drukowanej wzmacniacza
Rysunek 3. Rozmieszczenie elementów układu

Na środku płytki uniwersalnej należy umieścić 14-pinową podstawkę dla układu IC1. Następnie umieścić wszystkie pozostałe elementy na płytce uniwersalnej i przylutować je zgodnie ze schematem. Złącze CON1 należy pozostawić po lewej stronie, a głośnik LS1 po prawej stronie płytki uniwersalnej. Zamocuj potencjometr VR1 gdzieś na środku płytki uniwersalnej.

Dalej należy podłączyć wszystkie piny GND układu IC1 do masy. Można również użyć odpowiedniego radiatora dla tych pinów.

W celu przetestowania, po zamontowaniu układu scalonego na jego podstawce, należy podłączyć 8-omowy, 3-watowy głośnik do prawego złącza LS1. Potem podłączyć baterię 12 V lub zasilacz 12 V AC/DC do dodatnich i ujemnych zacisków zasilania CON1.

Przytrzymaj regulator głośności (VR1) w pozycji środkowej i dotknij zacisku wejścia audio metalowym śrubokrętem. Jeśli z głośnika słychać brzęczenie, oznacza to, że wzmacniacz działa.

Podłącz sygnał audio z telefonu komórkowego lub laptopa do wejścia CON2 wzmacniacza. Wyreguluj potencjometr VR1, aż usłyszysz przyjemny i czysty dźwięk.

Firma:
AUTOR
Źródło
www.electronicsforu.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Theremin
1/10 Lew Termen i Leon Theremin to ta sama osoba. Które nazwisko pojawiło się później?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"