Konwerter jest tanią alternatywą dla profesjonalnych konsol DMX. Nadajnik konwertera jest zabezpieczony warystorami. Ponadto zapewniono izolację galwaniczną pomiędzy wyjściem DMX, a komputerem.
Zbudowano go w oparciu o układ FT232RL. Izolację galwaniczną zapewnia transoptor U2. Ze względu na dużą prędkość transmisji zastosowano transoptor typu 6N137. Nadajnik zrealizowano na układzie MAX485. Zasilanie transoptora i nadajnika zapewnia przetwornica DC-DC typu NME0505S. Warystory oraz rezystory R2 i R7 zabezpieczają U3 przed przepięciami. Gdyby jednak układ uległ uszkodzeniu, łatwo wymienić go, ponieważ jest zamontowany w podstawce. Diody LED D1…D3 sygnalizują kolejno: przyłączenie interfejsu USB, transmisję danych oraz poprawną pracę przetwornicy DC-DC.
Montaż rozpoczynamy od elementów biernych SMD. Następnie wlutowujemy U1. W kolejnym kroku montujemy elementy przewlekane, zaczynając od najniższych. Na koniec na kawałku przewodu montujemy złącze XRL. Konwerter można zamknąć w obudowie Z-70U. Jeśli nie jest potrzebna izolacja galwaniczna można znacznie obniżyć koszty konwertera (przetwornica jest stosunkowo droga). W takiej sytuacji nie lutujemy przetwornicy ani transoptora. Konieczne jest jednak zwarcie pinów 1 z 3 i 2 z 4 przetwornicy oraz 3 z 6 transoptora. Ponadto nie montujemy rezystora R2, a R1 zastępujemy zworą (rezystorem 0 Ω).
Uruchomienie rozpoczynamy od przyłączenia konwertera do portu USB. Powinna zaświecić dioda D3 oznajmiająca prawną pracę przetwornicy. Następnie instalujemy wymagane sterowniki. Procedura ich instalacji była już wielokrotnie opisywana i nie ma sensu jej powtarzać. Po poprawnym zainstalowaniu sterowników uruchamiamy program „MProg 3.5” dostępny na serwerze EP lub stronie producenta www.ftdichip.com. Jeśli do komputera są dołączone inne urządzenia z układami FTDI, to je odłączamy. Klikamy na ikonkę lupy. W oknie powinna wyświetlić się liczba układów do zaprogramowania. Następnie wybieramy ikonkę otwarcia pliku, po czym wskazujemy USB_DMX512.ept.