Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Prosty, monofoniczny, 5-watowy wzmacniacz audio

Article Image
Elmax
Ten monofoniczny wzmacniacz audio wykorzystuje pojedynczy 5-pinowy układ scalony LA4425A do dostarczenia 5-watowej mocy wyjściowej przez 4-omowy, 5-watowy głośnik.

Karta katalogowa układu LA4425A zaleca zasilanie napięciem 13,2 V w celu uzyskania 5-watowej mocy wyjściowej. W celu ochrony układu scalonego można zastosować odpowiedni radiator, zwłaszcza jeśli stosowane jest zasilanie o wyższym napięciu. Prototyp wykonany przez autora pokazany jest na fotografii powyżej.

Układ i działanie

Schemat ideowy prostego wzmacniacza, zbudowanego w oparciu o układ LA4425A (IC1), pokazano na rysunku 1.

Rysunek 1. Schemat ideowy wzmacniacza monofonicznego audio

Pin 1 układu LA4425A jest połączony z zaciskiem wejściowym wzmacniacza za pośrednictwem kondensatora elektrolitycznego C1. Opcjonalny rezystor (R1) jest połączony z masą. Piny 2 i 3 układu IC1 są ze sobą połączone i podłączone do zacisku uziemienia. Zasilanie jest dołączone do pinu 5 układu IC1. Głośnik (LS1) jest dołączony do pinu wyjściowego 4 układu IC1 poprzez kondensator elektrolityczny C3.

Budowa i testowanie

Schemat płytki drukowanej wzmacniacza pokazano na rysunku 2, a rozmieszczenie jego elementów na rysunku 3. Do budowy tego wzmacniacza zamiast płytki drukowanej można użyć nawet płytki uniwersalnej o wymiarach 5×7 cm.

Rysunek 2. Schemat płytki drukowanej wzmacniacza monofonicznego audio
Rysunek 3. Rozmieszczenie elementów

Zamontuj 2-pinowe złącza po lewej i prawej stronie płytki PCB (lub uniwersalnej) odpowiednio dla zasilacza i głośnika. Układ scalony może być umieszczony na środku płytki, a pozostałe elementy zamontowane zgodnie ze schematem. Możesz użyć małego arkusza aluminium jako radiatora dla układu scalonego.

Podłącz głośnik do zacisków LS1 na płytce, a baterię 12 V do zacisków zasilania CON1. Jako regulator głośności na wejściu wzmacniacza możesz podłączyć 10-kiloomowy potencjometr.

Aby sprawdzić działanie wzmacniacza, weź mały metalowy śrubokręt i delikatnie dotknij wejścia wzmacniacza. Jeśli usłyszysz brzęczenie z głośnika, wzmacniacz jest gotowy do pracy.

Możesz teraz podłączyć źródło dźwięku, takie jak odtwarzacz MP3 lub laptop, do złącza wejściowego CON2. Użyj potencjometru, aby wyregulować głośność dźwięku z głośnika i ciesz się nim.

Wykaz elementów
Liczba
Symbol
Nazwa/opis/gdzie kupić
1
IC1
LA4425A
2
CON1, CON2
złącza śrubowe
Firma:
AUTOR
Źródło
www.electronicsforu.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"