Karta katalogowa układu LA4425A zaleca zasilanie napięciem 13,2 V w celu uzyskania 5-watowej mocy wyjściowej. W celu ochrony układu scalonego można zastosować odpowiedni radiator, zwłaszcza jeśli stosowane jest zasilanie o wyższym napięciu. Prototyp wykonany przez autora pokazany jest na fotografii powyżej.
Układ i działanie
Schemat ideowy prostego wzmacniacza, zbudowanego w oparciu o układ LA4425A (IC1), pokazano na rysunku 1.
Pin 1 układu LA4425A jest połączony z zaciskiem wejściowym wzmacniacza za pośrednictwem kondensatora elektrolitycznego C1. Opcjonalny rezystor (R1) jest połączony z masą. Piny 2 i 3 układu IC1 są ze sobą połączone i podłączone do zacisku uziemienia. Zasilanie jest dołączone do pinu 5 układu IC1. Głośnik (LS1) jest dołączony do pinu wyjściowego 4 układu IC1 poprzez kondensator elektrolityczny C3.
Budowa i testowanie
Schemat płytki drukowanej wzmacniacza pokazano na rysunku 2, a rozmieszczenie jego elementów na rysunku 3. Do budowy tego wzmacniacza zamiast płytki drukowanej można użyć nawet płytki uniwersalnej o wymiarach 5×7 cm.
Zamontuj 2-pinowe złącza po lewej i prawej stronie płytki PCB (lub uniwersalnej) odpowiednio dla zasilacza i głośnika. Układ scalony może być umieszczony na środku płytki, a pozostałe elementy zamontowane zgodnie ze schematem. Możesz użyć małego arkusza aluminium jako radiatora dla układu scalonego.
Podłącz głośnik do zacisków LS1 na płytce, a baterię 12 V do zacisków zasilania CON1. Jako regulator głośności na wejściu wzmacniacza możesz podłączyć 10-kiloomowy potencjometr.
Aby sprawdzić działanie wzmacniacza, weź mały metalowy śrubokręt i delikatnie dotknij wejścia wzmacniacza. Jeśli usłyszysz brzęczenie z głośnika, wzmacniacz jest gotowy do pracy.
Możesz teraz podłączyć źródło dźwięku, takie jak odtwarzacz MP3 lub laptop, do złącza wejściowego CON2. Użyj potencjometru, aby wyregulować głośność dźwięku z głośnika i ciesz się nim.