- Efekt wykonany w technice mieszanej.
- Specjalizowany układ scalony PT2399.
- Możliwość regulowania czasu opóźnienia.
- Zasilanie ±15 V DC/100 mA.
- Kolejny element domowego studia nagrań.
Sercem modułu jest specjalizowany układ PT2399 opracowany pod kątem efektywnej kosztowo realizacji opóźnień w układach audio. Zawiera on wszystkie niezbędne elementy toru opóźnienia cyfrowego: przetwornik A/C, pamięć (44 kB), przetwornik C/A oraz filtry dolnoprzepustowe. Dzięki integracji bloków funkcjonalnych liczba elementów towarzyszących jest niewielka i sprowadza się do elementów RC filtrów i kilku kondensatorów filtrujących. Osiągane parametry są zadawalające, zniekształcenia mieszczą się poniżej 0,5%, a szumy poniżej 90 dB, co jest raczej nie do uzyskania w efektach sprężynowych.
Budowa
Zasada działania jest nieskomplikowana. Do gniazda wejściowego IN jest doprowadzony sygnał obrabiany „DRY”. Podobnie jak w pozostałych modułach, sygnał „BYP” (bypass) doprowadzony do złącza BYP i służy do przełączenia sygnału „DRY” bezpośrednio na wyjście OUT pogłosu, gdy układ jest nieaktywny. Po dopasowaniu poziomu wejściowego we wzmacniaczu U1A (potencjometr LEV), sygnał jest rozdzielony i doprowadzony, kolejno, do układu opóźniającego U2 typu PT2399 i miksera sumującego „DRY/WET” z U1-B. Potencjometr DELAY umożliwia zmianę czasu opóźnienia w zakresie około 40…300 ms. Aby uzyskać efekt „reverb”, część sygnału opóźnionego dostępna na wyprowadzeniu U2-14 jest mieszana z sygnałem wejściowym U2-16. W zależności od ustawienia potencjometru jest możliwe całkowite wyciszenie sygnału opóźnionego – efekt pracuje w trybie „delay”, lub miksowanie umożliwiające uzyskanie efektu „reverb” o różnym poziomie nasilenia.
Po obróbce w U2 sygnał opóźniony jest doprowadzony do miksera „DRY/WET”. Potencjometr WET0 umożliwia dopasowanie poziomu statycznego efektu. Potencjometr DRY0 ustawia jednostkowe wzmocnienie toru.
Do złącza PWR doprowadzono zasilanie ±15 V/100 mA. Dioda świecąca INL sygnalizuje włączenie układu w tor sygnału. Stabilizator U3 zapewnia napięcie +5 V zasilające U2.