Układ scalony LM3886 wykonano w oparciu na tranzystorach bipolarnych. Wyposażono go w obwody chroniące przed uszkodzeniem na skutek przegrzania, przeciążenia, a także w bardzo przydatny obwód wyciszania trzasków przy włączaniu i wyłączaniu napięcia zasilającego. Czas opóźnienia jest określony przez stałą czasową RC obwodu dołączonego do nóżki 8 i może być dobierany według potrzeb.
Wzmacniacz jest zasilany napięciem symetrycznym, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania kondensatorów separujących na wyjściu. Głośnik jest dołączony do wyjścia wzmacniacza przez dławik o indukcyjności około 0,7 µH. Dławik tworzy kilka zwojów drutu nawiniętych na rezystorze – w praktyce jest to około 7 zwojów DNE 0,8…1 mm na rezystorze o średnicy 6…8 mm. Dławik na wyjściu wzmacniacza (równolegle z rezystorem tłumiącym 10 Ω) jest stosowany w celu zabezpieczenia wzmacniacza przed pojemnościowym charakterem kabla oraz zwrotnic głośnikowych. Jeżeli kolumna głośnikowa nie ma wbudowanych filtrów indukcyjnych, można zaryzykować i pominąć cewkę, stosując jedynie rezystor.
Do poprawnej pracy wzmacniacza jest wymagany zasilacz symetryczny o odpowiedniej wydajności prądowej. Należy mieć na uwadze, że próba zasilania ze źródła o mniejszej wydajności nie tylko nie pozwoli na uzyskanie pełnej mocy wzmacniacza, ale spowoduje zakłócenia jego pracy. Uzyskane parametry, zwłaszcza moc wyjściowa, będą zależały również od napięcia zasilającego. Przy ±42 V i kolumnach głośnikowych 8 Ω można uzyskać moc wyjściową rzędu 90 W. Przy zasilaniu napięciem ±28 V i obciążeniu 4 Ω będzie to około 68 W, przy ±28 V i 8 Ω – 38 W, przy ±35 V i 8 Ω – około 50 W.