- Wyświetlacz:
- 3 cyfry, 7-segmentowy.
- Barwa świecenia: żółta.
- Wysokość cyfr 14,2 mm.
- Widoczny z dużej odległości.
- Niska jasność, nie przeszkadza po zmroku.
- Interfejs użytkownika:
- Impulsator obrotowy do regulowania głośności.
- 4 przyciski (ON/OFF, STANDBY, MUTE i zmiana kanału).
- Pilot umożliwiający sterowanie za pomocą podczerwieni.
Sterownik wzmacniacza lampowego składa się z 4 modułów: potencjometru, zasilacza, wyświetlacza oraz impulsatora. Oprócz nich w skład zestawu wchodzi również płytka pilota zdalnego sterowania. Opisywany projekt sterownika jest uniwersalny – można go zastosować do współpracy z dowolnym wzmacniaczem. Został zaprojektowany z myślą o układach lampowych, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by używać go również ze wzmacniaczem tranzystorowym lub hybrydowym.
Regulator głośności
Zastosowano nieczęsto spotykany sposób regulacji głośności, mający postać przełączanych dzielników rezystorowych. Owe przełączanie odbywa się za pośrednictwem przekaźników sygnałowych. Każdy dzielnik reprezentuje sobą określone tłumienie, o czym dalej. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest jego trwałość. W porównaniu z potencjometrami mechanicznymi, w których z czasem wyciera się węglowa ścieżka, tutaj żywotność określona jest jedynie czasem życia przekaźników, która sięga milionów przełączeń. Przekaźniki dostępne są w hermetycznych, szczelnych obudowach, więc zjawisko starzenia się styków jest znacznie zredukowane. W porównaniu do potencjometrów cyfrowych, nie zachodzi tutaj niebezpieczeństwo przenikania do sygnału zakłóceń pochodzących od układu cyfrowego. Ponadto, w torze sygnału nie muszą znajdować się kondensatory separujące składową stałą, więc pasmo przenoszenia tego układu nie jest ograniczone od dołu.
W zależności od pozycji styków przekaźnika, może być dzielnikiem rezystancyjnym (rezystor RA dzieli sygnał na połączonych równolegle RB i RWE) albo zwykłą rezystancją (równą RWE) wtrąconą do masy: wtedy rezystor RA zostaje zwarty i tłumienie znika. Warto dodać, że taki układ przedstawia sobą stałą rezystancję wejściową, niezależnie od liczby stopni ani pozycji.
Rezystor RWE ustala rezystancję wejściową układu i to od jej wyboru należy rozpocząć projektowanie układu. Tutaj przyjęto, że ma ona wynosić 47 kΩ, co jest często spotykane w systemach audio. Włącza się go na samym końcu łańcucha dzielników. Należy też przyjąć poziom tłumienia, który ma wprowadzać każdy stopień. W tym projekcie posłużono się systemem dwójkowym – tłumienie sekcji to: 0,5 dB, 1 dB, 2 dB, 4 dB, 8 dB, 16 dB i 32 dB. Sterując każdym stopniem oddzielnie (wprowadzając określone tłumienie sygnału), można uzyskać 128 nastaw. Wymaga to sterowania siedmioma przekaźnikami jednocześnie, lecz w dobie programowanych układów cyfrowych nie jest to najmniejszym problemem.