Efekt do gitary elektrycznej o nazwie Fuzz Graficzny jest prawie zawsze używany przy muzyce rockowej, jego brzmienie jest łagodniejsze od klasycznego efektu "distortion" i zazwyczaj stosowany jest do gitary prowadzącej, może być jednak używany przez gitary solowe. Realizacja efektu polega na tym, że sygnał rozdzielony jest na wiele pasm częstotliwości, a w każdym z nich znajduje się zwykły "fuzz" klasyczny.
Działanie urządzenia
Pierwszy etap polega na przetworzeniu sygnału analogowego na cyfrowy za pomocą przetwornika znajdującego się w układzie kodeka. Następnie sygnał jest przetwarzany przez zespół filtrów cyfrowych, i w każdym kanale wytwarzane są zniekształcenia. Tworzenie zniekształceń polega na obcięciu chwilowej amplitudy sygnału. Następnie kanały są sumowane i sygnał cyfrowy wysyłany jest do przetwornika analogowo-cyfrowego zawartego w układzie kodeka.
Opis programu komputerowego
Cały program składa się z dwóch części: procedur przetwarzania sygnału, w skład których wchodzi również komunikacja z układem kodeka oraz z interfejsu użytkownika, który jest odpowiedzialny za ustawianie parametrów urządzenia i obsługuje przyciski sprzętowe, enkoder oraz steruje wyświetlaczem graficznym.
Część DSP - sterowanie kodekiem
Sterowanie układem WM8904 odbywa się z użyciem dwóch interfejsów: I²C oraz I²S. Magistrala I²C służy do konfiguracji urządzenia poprzez programowanie wewnętrznych rejestrów procesora dźwięku. Można w ten sposób zaprogramować: wzmocnienie wewnętrznego wzmacniacza PGA, źródła sygnału wejściowego i wyjściowego, częstotliwość próbkowania itp. Interfejs I²S służy do przesyłania próbek dźwiękowych.
W naszym programie używamy gotowej biblioteki służącej do konfiguracji kodeka. Obsługa transmisji danych odbywa się poprzez dwa interfejsy I²S. Zastosowany mikrokontroler dostarcza system dziewięciu uniwersalnych bloków komunikacji szeregowej, nazwanych FLEXCOM, każdy z nich można skonfigurować jako jeden z interfejsów do transmisji danych (UART, USART, SPI, I²C, I²S). W naszym układzie korzystamy z FLEXCOM6 i FLEXCOM7, gdyż są one elektrycznie podłączone do układu WM8904. Interfejs I²S zaimplementowany na module FLEXCOM6 jest używany jako wejście sygnału akustycznego, natomiast transmisja odbywająca się poprzez FLEXCOM7 wysyła dane do przetwornika DAC, czyli pełni funkcję wyjścia. Ponieważ sygnały sterujące transmisją (BCK i WS) są takie same dla obydwu interfejsów, należy dokonać ich połączenia. Służy do tego moduł SYSCTL.
Program ma funkcję regulacji sygnału wyjściowego oraz ustawienia typu wejścia - wejście mikrofonowe lub wejście liniowe. Rodzaj wejścia wybiera się poprzez zmianę wzmocnienia wewnętrznego wzmacniacza PGA (Programable Gain Amplifier). Obydwa te parametry można zmieniać poprzez ustawianie wartości w rejestrach układu kodeka.
Do działania kodeka konieczne jest dostarczenie sygnału taktującego na wejście MCLK. Sygnał ten wytwarzany jest przez mikrokontroler i wyprowadzony na odpowiednio skonfigurowane wyjście MCLK. Częstotliwość sygnału wynosi 24 576 000 Hz. Jest to zalecana wartość częstotliwości, która umożliwia wytworzenie wymaganych przebiegów sterujących dla standardowych prędkości próbkowania.