Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Wzmacniacz stereofoniczny o mocy 2×6 W z użyciem układu scalonego LA4440

Article Image
Elmax
Wzmacniacz audio małej mocy, który można zmontować na płytce uniwersalnej z elementów dostępnych w szufladzie każdego elektronika. Zastosowany układ firmy Sanyo sprawia, że ta nieskomplikowana konstrukcja odznacza się zaskakująco dobrą jakością dźwięku.

Układ LA4440 zamknięty jest w obudowie o 14-tu wyprowadzeniach i może dostarczać do 6 W mocy akustycznej w każdym kanale. Taka moc jest osiągana przy zasilaniu napięciem 12 V i obciążeniu głośnikami o impedancji 4 Ω. Aplikacja wymaga niewiele elementów zewnętrznych i wszystkie poza rezystorami R1 i R2 to kondensatory elektrolityczne. Prototyp wykonany przez autora pokazuje zdjęcie powyżej.

Opis układu i jego działanie

Stereofoniczny wzmacniacz wykonano na bazie układu scalonego LA4440 i oprócz niego oraz dwóch głośników zawiera tylko kilka pasywnych elementów zewnętrznych. Zasilanie trafia na 11 pin układu scalonego i powinno pochodzić ze stabilizowanego źródła 12 V. Dodatkową filtrację zasilania realizuje kondensator elektrolityczny C2 (1000 μF/35 V), który włączono między potencjał masy i zasilanie +12 V. Głośnik kanału lewego (LS1) podłączono do wyprowadzenia 10 układu scalonego przez kondensator separujący C8 (220 μF/35 V). Wyjście wzmacniacza prawego stanowi wyprowadzenie 12 IC. Tu podłączono głośnik LS2 przez kondensator C9, także 220 μF/35 V. 

W celu podłączenia źródła sygnału przewidziano 3-pinowe złącze CON2. Tu także zastosowano separację składowej stałej kondensatorami elektrolitycznymi. Sygnał kanału lewego trafia na wejście – pin nr 6 IC1 przez C1 (4,7 μF/35 V). Analogicznie sygnał kanału prawego doprowadzono do pinu nr 2 IC przez C2 (4,7 μF/35 V). 

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Wzmacniacz stereofoniczny o mocy 2×6 W, LA4440
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"