- Zakres częstotliwości: 1-9999 Hz w krokach co 1, 10, 100 lub 1000 Hz (wybierane przez użytkownika)
- Dokładność częstotliwości: stabilizacja kwarcowa z dokładnością do 0,002% przy 1 kHz
- Poziom wyjściowy: 0…1,5 Vpp (0…530 mV RMS) sinusoida (zasilanie 3 V)
- Całkowite zniekształcenia harmoniczne (THD): poniżej 3%
- Wyświetlacz: 0,49 cala (12,5 mm) 64×32 piksele OLED
- Zasilanie: 2×AAA przy poborze prądu typowo 10 mA
- Żywotność baterii: szacunkowo sześć miesięcy przeciętnego użytkowania
- Obudowa: wydrukowana w 3D kompaktowa obudowa z PLA typu zatrzaskowej muszli ostrygi lub standardowe pudełko Jiffy
- Rozmiar (w obudowie jw.): 75×30×34 mm (bez pokręteł wydrukowanych w 3D); 75×30×50 mm (łącznie z pokrętłami)
- Waga: 75 gramów (z bateriami)
Kompaktowy, zasilany bateryjnie przyrząd testowy jest bardzo przydatny, jeśli musisz dużo podróżować. Może być nieoceniony w przypadku niektórych zadań zawodowych w odległych miejscach lub można go używać poza domem do pracy nad własnymi projektami, jeśli nadarzy się taka okazja.
Taki sprzęt musi być mały, lekki i niedrogi. Bardzo łatwo jest przecież urządzenie uszkodzić lub zgubić.
Ten generator jest również przydatny na stole warsztatowym. Wytwarza bardzo dokładny sygnał o zadanej częstotliwości, podobnie jak dużo większy i droższy sprzęt.
Ponieważ jest zasilany bateryjnie i znajduje się w małej plastikowej obudowie, łatwo go odizolować od testowanego obwodu. Może to być przydatne w niektórych konfiguracjach testów audio.
Opis obwodu
Generator audio wykorzystuje 8-stykowy mikroprocesor Atmel ATtiny85, enkoder obrotowy ze zintegrowanym przełącznikiem do wyboru częstotliwości wyjściowej, kompaktowy wyświetlacz I²C OLED do wyświetlania wybranej częstotliwości oraz rezonator kwarcowy do precyzyjnego ustawiania cykli zegara.
Konstrukcję uzupełnia kilka innych elementów pasywnych.
ATtiny85-micro (IC1) stanowi serce konstrukcji. Jego główny zegar jest stabilizowany przy użyciu standardowego oscylatora kwarcowego 8 MHz z dwoma ceramicznymi kondensatorami 15 pF stanowiącymi obciążenie i wewnętrznym wzmacniaczem generatora.
Mały wyświetlacz OLED o rozdzielczości 64×32 pikseli służy do wyświetlania wybranej częstotliwości wyjściowej audio. Specjalnie zaprojektowana czcionka zapewnia doskonałą czytelność. Układ łączy się z ATtiny85 za pośrednictwem dwuprzewodowej magistrali I²C (SDA dla danych i SCL dla zegara).
Zwykle stosowane są dwa rezystory polaryzujące magistrali I²C podłączone do każdej z tych linii. W tym przypadku rezystory te znajdują się wewnątrz modułu wyświetlacza OLED, co zmniejsza liczbę części.
Kompatybilne ekrany OLED są dostępne w ofercie kilku dostawców; większość danych katalogowych podaje 3,3 V jako maksymalne napięcie zasilania. Kilku dostawców sugeruje, że mogą być one zasilane napięciem 5 V, ale my zasilamy je napięciem poniżej 3,3 V dla kompatybilności z resztą układu.
Zgodnie z danymi technicznymi Atmel/Microchip, standardowy układ ATtiny85 będzie działał w zakresie napięć od 2,7 V do 5,5 V, z maksymalną częstotliwością taktowania 4 MHz przy 2,7 V.
Autor przeprowadził jednak testy porównawcze ponad 30 µ-procesorów z wielu partii i stwierdził, że będą one działać przy napięciu obniżonym do 1,65 V i z użyciem wewnętrznego lub zewnętrznego zegara 8 MHz.
Dlatego też Autor uznał za rozsądne zasilanie urządzenia bezpośrednio z zestawu baterii składającego się z dwóch zwykłych ogniw AAA (R03) połączonych szeregowo. Jest to proste rozwiązanie zapewniające nominalne napięcie 3 V przy skromnym prądzie obciążenia 10 mA. Żywotność baterii będzie się różnić w zależności od konkretnych wymagań.
Oscylator, a również wyświetlacz, będą z powodzeniem działać aż do typowego napięcia końcowego dwóch szeregowo połączonych baterii AAA, czyli około 1,8 V.
Biorąc to pod uwagę, można oczekiwać mniej więcej sześciu miesięcy typowego użytkowania, tj. przy około godzinie użytkowania co kilka dni.