Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Miernik poziomu dźwięku VU/Sound z LM339

Article Image
Elmax
"Audio VU Meter" lub "Sound Level Meter" to hobbistyczny projekt bargrafu audio. Wszystko czego potrzebujesz to podłączyć jeden przewód do wyjścia wzmacniacza audio na głośnik, a drugi do GND i zobaczyć magię. Reakcja układu jest bardzo szybka i zapewnia piękną wizualną reprezentację sygnału wejściowego audio.

Uproszczony schemat daje ogólne pojęcie o działaniu.  Sygnał jest podawany do szeregu 20 komparatorów, każdy z nich jest polaryzowany do innego poziomu odniesienia przez ciąg rezystorów. Na schemacie, ciąg rezystorów jest podłączony do potencjometru 100K, który dostarcza napięcie odniesienia od 1,9V do 12V.

Gdy napięcie wejściowe zmienia się od 0 do 1,9V, wyjścia komparatora są kolejno wysterowywane w stan niski, włączając wskaźniki LED. Układ ten będzie pracował z poziomem sygnału audio od 1,9V do 12V, nie będzie pracował z sygnałem linii audio.  Wartości rezystorów obliczono dla pracy ze wzmacniaczem audio o mocy od 1W do 10W. PR2 przewidziano do regulacji poziomu sygnału wejściowego audio. Testowanie płytki jest proste, należy ustawić oba potencjometry PR1 i PR2 w pozycji środkowej, podłączyć przewody GND i sygnału wejściowego do wzmacniacza audio, wyregulować PR1 tak, aby wszystkie diody LED były w stanie ON przy pełnym poziomie sygnału audio.

Uwaga: Ten projekt może być użyty w wielu innych zastosowaniach poprzez zmianę wartości rezystorów. Możliwe zastosowania to woltomierz z wykresem słupkowym, monitor poziomu baterii, monitor wartości czujnika.

Parametry

  • Zasilanie 9V do 12V DC
  • Obciążenie prądowe 200mA (gdy wszystkie diody LED są włączone)
  • Poziom sygnału wejściowego 1,9V do 12V
  • Może być stosowany ze wzmacniaczem audio od 1W do 10W
Schemat elektryczny miernika poziomu dźwięku
Schemat połączeń
Wykaz elementów
Ilość
Symbol
Nazwa/opis/gdzie kupić
2
C1, C2
100uF
1
C3
1uF
4
C4, C5, C6, C7
100nF
20
D1, D3-D21
Dioda LED 5mm
39
R1, R3-R41
1k 805
1
R42
Nie montować
5
U1-U5
LM339 SO14
DATA SHEET
Wideo
Do pobrania
Download icon Nota aplikacyjna lm2901 Download icon Gerbery Download icon Schemat elektryczny Download icon Schemat elektryczny

Artykuł AUDIO VU/SOUND LEVEL METER WITH LM339 opracowano w wersji polskiej na podstawie współpracy z portalem www.electronics-lab.com.

Firma:
AUTOR
Źródło
www.electronics-lab.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"