Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Wystarczy wmontować głośniki do kilku drewnianych płyt i przykleić je do betonowych bloków! System głośników CONCRETO

Article Image
Elmax
Kusiło nas... bardzo kusiło... by nazwać te kolumny najwspanialszymi „ROCK-owymi” głośnikami w historii. Ale ten kalambur byłby trochę ciężki, ponieważ te głośniki nie są rock-owe – są betonowe! Dokładniej mówiąc, ich „obudowy” to standardowe betonowe bloki konstrukcyjne – takie, które można znaleźć po bardzo niskich cenach w każdym magazynie budowlanym. Zaintrygowany? Więc czytaj dalej...
Właściwości i specyfikacja
  • Pasmo przenoszenia: 90 Hz–20 kHz, ±6 dB
  • Zniekształcenia: <2% w paśmie 85 Hz–2,7 kHz (0,8% @ 1 kHz)
  • Efektywność kolumny półkowej: 91,5 dB @ 1 W, 1 m
  • Efektywność subwoofera: 88 dB @ 1 W, 1 m
  • Moc RMS: 2×15 W (półkowe), 2×50 W (subwoofery)
  • Impedancja nominalna: 8 Ω (półkowe), 6 Ω (subwoofery)
  • Niski koszt – szacunkowo <$ 200 na zbudowanie wszystkich czterech jednostek

Chcesz zbudować parę głośników, ale nie masz umiejętności, narzędzi lub czasu, aby zbudować dla nich odpowiednie skrzynki?

Nie martw się. Mamy dla Ciebie rozwiązanie! Wystarczy zamontować przetworniki w kilku drewnianych panelach i przykleić je do betonowych bloków. Może się to wydawać kuriozalne, ale zdziwisz się, jak dobrze to działa.

Ten system głośników półkowych, którego budowa sprawia wiele radości, daje mocny i czysty dźwięk, ze wspaniałym basem i wysokimi tonami emitowanymi z jednego małego głośnika szerokopasmowego, plus subwoofer lub dwa.

Za zaledwie kilka dolarów więcej można nabyć moduł wzmacniacza klasy D do zasilania obu głośników, z wejściami liniowymi i obsługą bezprzewodowego łącza audio przez Bluetooth.

Beton jest doskonałym materiałem do produkcji obudów głośnikowych, ponieważ jest bardzo sztywny i bardzo „neutralny” – nie trzeba się martwić, że będzie rezonował, brzęczał, dudnił i „podbarwiał” dźwięk. Jako bonus, betonowe bloki (znane również jako betonowe pustaki konstrukcyjne, bloki Concreto i wiele innych) są tanie, łatwo dostępne i mają cztery kwadratowe albo prostokątne boki już wstępnie gotowe.

To zdecydowanie nie jest nowy pomysł. Budowanie takich głośników było modne w latach 50. Wówczas beton był uważany przez wielu za idealny materiał, z którego można było wykonać obudowy kolumn.

Od tego czasu kolumny betonowe straciły na popularności, ale obecnie przeżywają swój renesans. Poza tym, że są praktyczne, wyglądają również całkiem ciekawie, zwłaszcza z ładnie wykończonymi, frezowanymi drewnianymi panelami przednimi.

Beton pomaga również poprawić ogólną efektywność, rozpraszając mniej niż 25% ilości energii dźwiękowej, która byłaby utracona przez porównywalną obudowę z drewna lub MDF.

Wiele osób woli mieć mniejsze głośniki, ale często wiąże się to z kompromisem w kwestii jakości dźwięku.

Te zestawy emitują solidny bas i obiecują przejrzystość, w której natychmiast się zakochasz. Mają też naprawdę wyrównane brzmienie, częściowo z powodu braku rezonansu, a częściowo z powodu naszego doboru przetworników.

Zgodnie z zasadą prostoty i niskiej ceny, po prostu przykleiliśmy przednie i tylne panele z drewna za pomocą silikonowego uszczelniacza do betonowych bloków po 5,87 zł/7,21 zł za sztukę, a także zastosowaliśmy szerokopasmowy przetwornik o dwóch współosiowych membranach, dzięki czemu nie jest wymagany osobny głośnik wysokotonowy. Eliminuje to również potrzebę stosowania zwrotnicy.

Kolejną wielką zaletą zastosowania pojedynczego przetwornika jest jego spójność fazowa, czyli zdolność do reprodukcji wszystkich częstotliwości przeważnie z tą samą fazą.

Daje to bardzo realistyczną reprodukcję oryginalnego nagrania głosu, instrumentów lub złożony koncertów symfonicznych. Jest to niezbędne dla dokładnej lokalizacji każdego instrumentu w obrazie dźwiękowym („soundstaging”).

Mała membrana bardzo precyzyjnie brzmi w górnym i średnim zakresie, ale usłyszysz również brzmienie piszczałek organowych i „kopnięcia” bębna basowego, jeśli tylko zbudujesz dodatkowe subwoofery.

Są tak tanie w wykonaniu, dlaczego więc nie zbudować od razu dwóch dla lepszego basu?

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: System głośników CONCRETO, para głośników półkowych „Bookshelf” umieszczonych w betonowych pół-blokach
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"