Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Wysokiej klasy przedwzmacniacz mikrofonowy ze zmienną kompresją, regulowanym wzmocnieniem oraz funkcją redukcji szumów

Article Image
Elmax
Układ pokazany w bieżącym odcinku “Electronics-Lab” bazuje na układzie scalonym SSM2166. To kompletny system kondycjonowania sygnału mikrofonowego. Zaprojektowany jest on dla zastosowań audio, przede wszystkim w paśmie “wokalnym”. Układ scalony realizuje funkcje wzmocnienia sygnału, rozpoznaje amplitudę (RMS) sygnału oraz dokonuje kondycjonowania polegającą na zmiennej kompresji, ekspansji w zakresie słabych sygnałów oraz ograniczenia poziomu sygnałów silnych. Kluczową częścią układu jest wzmacniacz VCA o zmiennym, regulowanym napięciem wzmocnieniu do 60dB w paśmie do 30kHz. Dodatkowe wzmocnienie sygnału fonicznego realizuje wzmacniacz wejściowy.

To wzmacniacz operacyjny o stałym wzmocnieniu ustalonym zewnętrznymi rezystorami w zakresie od 0dB do 20dB. Sumaryczne wzmocnienie w torze audio może więc sięgać poziomu 80dB. Prezentowany tu projekt przedwzmacniacza mikrofonowego zasilany jest pojedynczym napięciem +5V, akceptuje sygnał wejściowy do 1Vrms, generując na wyjściu (obciążeniu nie przekraczającym 5kom) sygnał przekraczający poziom 1Vrms (typowo 3Vp-p). Stałą czasową detektora RMS-sygnału wejściowego ustala pojemność zewnętrznego kondensatora. Układ scalony SSM2166 na swoim wejściu zawiera wzmacniacz-bufor o dużej impedancji wejściowej. Możliwość pracy i adaptacji w szerokim zakresie sygnału pozyskanego z mikrofonu zapewnia układ automatycznej regulacji wzmocnienia AGC. Moduł zawiera kilka potencjometrów montażowych pozwalających na optymalne ustawienie parametrów współpracy z mikrofonem. Można ustawić współczynnik kompresji, a także stałą czasową decydującą o dynamice adaptacji do wielkości sygnału wejściowego. Kompresj...

Aby kontynuować czytanie wykup prenumeratę
Kup teraz
Galeria
DATA SHEET
Wideo

Artykuł HI-END MICROPHONE PREAMPLIFIER WITH VARIABLE COMPRESSION, NOISE GATING AND ADJUSTABLE GAIN opracowano w wersji polskiej na podstawie współpracy z portalem www.electronics-lab.com.

Firma:
Tematyka materiału: przedwzmacniacz mikrofonowy, SSM2166, redukcja szumów, regulacja wzmocnienia, zmienna kompresja
AUTOR
Źródło
www.electronics-lab.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"