- 40 pasm częstotliwościowych,
- wyświetlacz OLED o rozdzielczości 128×64,
- 4 tryby wyświetlania,
- sygnał wejściowy o maksymalnej amplitudzie 2 Vp-p,
- zasilanie napięciem z zakresu 4,5…6 V.
Dyskretną transformatę Fourier’a (DFT) sygnału audio można wykonać przy użyciu arytmetyki stałoprzecinkowej i współczynników wektora rotującego (tzw. twiddle factors). Jakby tego było mało, autor prezentuje również praktyczną realizację 6-punktowego „kolorofonu” bazującego na niewielkim mikrokontrolerze firmy Atmel typu ATtiny13 i programowej realizacji DFT. Posiłkując się tym unikalnym materiałem postanowiłem wykonać prosty i efektowny analizator widma sygnału akustycznego z wykorzystaniem wspomnianej wcześniej techniki DSP.
Mój projekt wymagał jednak rzeczywistej analizy kilkudziesięciu punktów DFT co pociągało za sobą spore wymagania dotyczące mocy obliczeniowej mikrokontrolera wykraczające, zdawałoby się, poza możliwości typowego AVR-a, którymi zwykłem się zajmować. Mając już jednak spore doświadczenie w realizacji projektów z użyciem wspomnianej wcześniej rodziny mikrokontrolerów w naturalny sposób skierowałem się w stronę nowej rodziny AVR a mianowicie Xmega.
Mikrokontrolery rodziny Xmega, mimo że 8-bitowe, wyposażone zostały w wiele mechanizmów i peryferiów, które wydatnie zwiększają ich moce obliczeniowe. Wystarczy wymienić zegar pracujący z częstotliwością 32 MHz, system zdarzeń, wielopoziomowy kontroler przerwań czy układ DMA. Te cechy funkcjonalne, jak i cena niejednokrotnie niższa, niż w przypadku starszych „członków” rodziny AVR, spowodowały, iż zdecydowałem się na budowę prezentowanego urządzenia.