Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Przedwzmacniacz Champion

Article Image
Elmax
Ten prosty układ może być przedwzmacniaczem o wielu zastosowaniach. Może pracować jako przedwzmacniacz stereofoniczny, bądź o niezależnych dwu kanałach, z których jeden może współpracować z mikrofonem, a drugi np. jako wstępny wzmacniacz dla elektrycznej gitary. Jeden kanał może pracować ze stałym wzmocnieniem, wzmocnienie drugiego można ustawić potencjometrem montażowym ulokowanym na płytce PCB, lub zastosować potencjometr zewnętrzny. Zaprezentowany tu przedwzmacniacz oferuje bardzo dobre parametry i może pracować w szerokim zakresie napięcia zasilania.
Główne cechy przedwzmacniacza:
  • wzmacniacz dwukanałowy z możliwością niezależnej konfiguracji każdego wejścia
  • małe zniekształcenia
  • mały pobór prądu – 2 mA
  • niskie szumy, stosunek sygnału do szumu na poziomie –80 dB
  • zakres napięcia zasilania: 6 do 12 V, gdy zastosowano stabilizator LDO 5 V np. LP2950CZ-5.0 lub 12 V do 20 V jeśli wlutujemy 9-cio woltowy 78L09

Czy i Ty jesteś jednym z wielu tysięcy czytelników, którzy wykonali przedwzmacniacz w oparciu o projekt publikowany w Silicon Chip z lipca 1994 roku? Tamten niemłody już przedwzmacniacz jest wciąż popularny i dostępny jako kit do samodzielnego montażu. Funkcjonuje on pod nazwą PreChamp. Aczkolwiek jest to przedwzmacniacz jednokanałowy i  cechuje go bardzo prosta konstrukcja bazująca na dwu tranzystorach. 

Od czasu tamtego projektu, technologia poszła do przodu i teraz można więcej i lepiej. Champion Preamp zaprojektowaliśmy na płytce jedynie niewiele większej, ale teraz jest to wzmacniacz dwukanałowy. Dodatkowym bonusem jest mniejszy pobór prądu względem sędziwego PreChamp. 

Na samym początku należy podkreślić, iż bieżące opracowanie nie jest bliźniaczym, jedynie udoskonalonym projektem PreChamp. To raczej rozwinięty projekt sekcji przedwzmacniacza z Champion Amplifiera, który opisywaliśmy w styczniowym numerze z 2013 roku. Główną cechą tego wzmacniacza było wykorzystanie układu scalonego AN7511. Ta mała kostka potrafi dostarczyć do 7 W mocy, w zależności od impedancji głośnika i napięcia zasilania. 

Konstrukcja przedwzmacniacza na tamtym module przeszła bez echa, będąc niemal niedostrzeżoną. A szkoda, bo warta jest uwagi. Dlatego postanowiliśmy ją rozwinąć i to była myśl przewodnia bieżącego projektu. Dodatkową motywacją zajęcia się tym tematem było wiele pytań od Czytelników w zakresie porządnego przedwzmacniacza. Zatem, bieżące opracowanie jest także odpowiedzią na te pytania. 

A więc, co szczególnego jest w projekcie, który tu omawiamy? 

Cenną cechą jest wykorzystanie wzmacniacza operacyjnego z wyjściem typu rail-to-rail. To pozwala w pełni wykorzystać zakres napięcia zasilania. Na przykład, jeśli dysponujemy zasilaniem powiedzmy 9 V, międzyszczytowa wartość przebiegu na wyjściu może być tylko niewiele mniejsza. Chcąc być bardziej precyzyjnym powiemy, iż wartość 8,5 Vpp jest osiągalna. To o wiele lepiej niż oferował PreChamp. Na dodatek, tutaj niema zmartwienia o precyzyjną polaryzację wejścia, aby osiągnąć pełny zakres napięciowy wyjścia. Dodatkową korzyścią zastosowanego tu wzmacniacza operacyjnego jest duża wartość jego impedancji wejściowej. To szczególnie ważne przy współpracy ze źródłami o dużej oporności wyjściowej. W przypadku przedwzmacniacza sygnałów audio, należy tu przywołać możliwość współpracy z ceramiczną wkładką adapterową lub przetwornikiem piezoelektrycznym zastosowanym np. w skrzypcach.

W obu przypadkach impedancja wejściowa na poziomie 5 MΩ jest wymagana dla zapewnienia dobrego odtwarzania basów.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: przedwzmacniacz audio, LMC6482, LMC6032, przedwzmacniacz gitary elektrycznej
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"