Właściwości - korektor graficzny equalizer 5-kanałowy
- możliwość dołączenia potencjometrów suwakowych lub obrotowych
- może działać jako samodzielne urządzenie lub moduł do wbudowania nie wymaga uruchamiania
- napięcie zasilania 12VDC
- wymiary płytki: 92×47mm
Opis układu - korektor graficzny equalizer 5-kanałowy
Jak wiadomo, w każdym pomieszczeniu występują odbicia i powstają rezonanse - w rezultacie niektóre fragmenty pasma akustycznego są odtwarzane głośniej, inne ciszej niż zaplanował to realizator nagrania. Istotne znaczenie ma też charakterystyka, a nawet ustawienie głośników (kolumn). Opisywany pięciopunktowy korektor pozwala skorygować te niedoskonałości i uzyskać jednakową charakterystykę przetwarzania tonów w całym paśmie. Znajdzie on szereg zastosowań, zarówno w sprzęcie audio własnej konstrukcji, jak i jako dodatek do istniejących instalacji audio.
Schemat ideowy układu jest pokazany na rysunku 1. Do budowy korektora wykorzystano pięć jednakowych obwodów z aktywną indukcyjnością zawierającą wtórnik emiterowy. Układ, zasilany jest pojedynczym napięciem, dodany jest więc obwód sztucznej masy, zrealizowany z pomocą elementów R19, R20, C12. Trzeba w nim zastosować stosunkowo małe wartości rezystorów ze względu na prądy baz tranzystorów. Z uwagi na właściwości wzmacniacza operacyjnego, rezystor R18 pełni tylko role pomocniczą i polaryzuje wejścia wzmacniacza operacyjnego napięciem stałym.
Kondensator C13 zmniejsza wzmocnienie częstotliwości spoza pasma akustycznego. Z kolei obwody R1, C1 oraz C14, R22 odcinają składową stałą, dzięki czemu wejście i wyjście w spoczynku mają potencjał minusa zasilania, czyli masy. Dzięki dobrej stabilizacji (US2), skutecznie wyeliminowane są problemy z przesłuchem i szumami przechodzącymi przez obwody zasilania.
Ze względu na obecność obwodów stabilizacji, stałe napięcie zasilania, podawane na złącze ZASILANIE nie może być mniejsze niż 12V. Przy mniejszych napięciach stabilizator US2 nie spełni swojej roli i do układu będą się przedostawać „śmieci” z szyn zasilających. Układ zapewnia regulację poszczególnych pasm częstotliwości w zakresie około ±12dB. Nominalne częstotliwości poszczególnych zakresów wynoszą 100Hz, 330Hz, 1kHz, 3,3kHz, 10kHz.
Egzemplarz modelowy, zawierający standardowe kondensatory i rezystory, ma częstotliwości środkowe wynoszące dokładnie 93Hz, 308Hz, 985Hz, 3,4kHz i 10,9kHz. Całkowity zakres regulacji w tych pasmach wynosi odpowiednio: 25dB, 23dB, 22,9dB, 22,3dB, 22,7dB.
Montaż i uruchomienie - korektor graficzny equalizer 5-kanałowy
Układ należy zmontować na płytce drukowanej, pokazanej na rysunku 2. Montaż nie sprawi trudności. Należy tylko zwracać baczną uwagę na prawidłową biegunowość elementów, zwłaszcza kondensatorów elektrolitycznych, diody i układu scalonego US1. Elementy warto zmontować w kolejności od najmniejszych do największych. Układ scalony US1 należy włożyć do podstawki na samym końcu, po zmontowaniu całości. Układ zmontowany prawidłowo ze sprawnych elementów działa od razu i nie wymaga żadnego uruchamiania.
Moduł może być wykorzystany w samodzielnie konstruowanych urządzeniach audio. Można go też zastosować do wzbogacenia istniejącego systemu audio. Do budowy układu stereofonicznego potrzebne są dwa takie moduły. Aby uzyskać optymalne parametry szumowe, sygnały, podawane na WEJŚCIE, powinny mieć poziomy rzędu 100mV...1V. Przy takich poziomach nie trzeba się martwić o szumy - można śmiało przyjąć, że moduł nie wprowadza własnych szumów.
Moduł przystosowany jest do potencjometrów montażowych. Wtedy doskonale nadaje się do wbudowania w urządzenie. Oczywiście za pomocą przewodów można dołączyć inne potencjometry: obrotowe lub suwakowe. Ze względu na możliwość zbierania zakłóceń, przewody te powinny być jak najkrótsze (do kilku centymetrów).