- możliwość odtwarzania plików lub radia internetowego,
- przetwornik DAC audio typu PCM5100A (do 32-bit, 384 kHz),
- nietypowy kształt płytki pozwala uzyskać zwartą konstrukcję gotowego urządzenia.
Tytułowy odtwarzacz sieciowy powstał z połączenia komputerka NanoPi Neo2 z opisanym poniżej modułem przetwornika DAC audio, dostosowanym mechanicznie do płytki komputerka. Natomiast cały ciężar właściwej funkcjonalności urządzenia spoczywa na oprogramowaniu.
Budowa i działanie
Schemat ideowy modułu został pokazany na rysunku 1. Wyjściowy sygnał I2S ze złącza GPIO NanoPI, poprzez rezystory dopasowujące R3...R5 doprowadzony jest do układu U1 typu PCM5100A. Ma on zintegrowany przetwornik DAC, układ PLL odtwarzający sygnał MCLK z BLCK, wyjściowe filtry i stopnie analogowe wraz z ich przetwornicą zasilającą – czyli wszystko co wymagane jest do budowy przetwornika audio. Sygnał analogowy po filtracji w obwodach z elementami R1, R2, C7, C8 dostępny jest na złączu OUT typu Mini Jack 3,5 mm oraz dodatkowo na złączu OUT1 typu PH2.
Układ przetwornika zasilany jest z niskoszumnego stabilizatora LDO U2 typu ADP122, napięciem 3,3 V. Zasilanie toru analogowego filtrowane jest dodatkowo przez obwód FB1, C6, CE2. Na złącze UART wyprowadzony jest port szeregowy służący zdalnemu zarządzaniu przez SSH. Standard napięciowy portu to 3,3 V o czym należy pamiętać podczas użytkowania.