- moc wyjściowa do 2×15 W przy 4 Ω i zasilaniu 12 V,
- sprawność sięgająca 90%,
- cyfrowy interfejs audio I2S,
- nie wymaga sygnału zegarowego MCLK dla interfejsu I2S/TDM,
- zintegrowany przetwornik DAC 24 bity/192 kHz,
- wbudowany regulator głośności i limiter,
- rozbudowany układ sterownia i kontroli poprzez magistralę I2C,
- zasilanie napięciem w zakresie 4,5…16 V.
Wzmacniacz został zbudowany na bazie układu SSM3582 firmy Analog Devices, który integruje w sobie dwukanałową końcówkę mocy 2×15 W, pracującą w klasie D ze sprawnością sięgającą 90%, przetwornik DAC (24 bit/192 kHz), regulator głośności, limiter, rozbudowany układ sterowania i kontroli poprzez magistralę I2C. Dodatkowo układ zawiera pomocniczy stabilizator LDO do zasilania wbudowanych bloków bezpośrednio z napięcia zasilającego końcówkę mocy oraz ma wbudowany układ resetu po włączeniu zasilania. Dla ułatwienia aplikacji układu, nie jest wymagany sygnał zegarowy MCLK dla interfejsu I2S/TDM. Układ zamknięty jest w obudowie LFCSP40 o wymiarach 6×6 mm z padem termicznym. W większości aplikacji nie wymaga zastosowania radiatora. Struktura wewnętrzna układu została pokazana na rysunku 1.
Budowa i działanie
Schemat układu wzmacniacza został pokazany na rysunku 2. Aplikacja nie odbiega od noty katalogowej Analog Devices, proponowanej dla wzmacniacza stereo. Sygnał wejściowy w standardzie I2S/TDM doprowadzony jest do złącza I2S zgodnego z Pmod lub I2SO zgodnego z AudioDSP, a stąd do interfejsu wejściowego układu U1 typu SSM3582.
Zasilanie końcówki mocy doprowadzone jest do złącza śrubowego PWR, układ pracuje poprawnie przy zasilaniu napięciem 4,5...16 V, należy tylko pamiętać o wydajności źródła dostosowanej do zakładanej mocy wzmacniacza. Do zasilania wewnętrznych bloków układu służy wbudowany stabilizator AVDD LDO, aktywowany wyprowadzeniem AVDD_EN oraz stabilizator DVDD LDO, aktywowany sygnałem DVDD_EN. Kondensatory C9...C11 odsprzęgają zasilania AVDD, DVDD układu U1. Kondensatory CE1, CE2, C1...C4 zapewniają filtrację i odsprzęganie zasilania stopnia mocy. Kondensatory C5...C8 są elementami obwodu bootstrap stopnia mocy. Wzmocniony sygnał wyjściowy, po filtracji w obwodzie z elementami FB1...FB4, C12...C15, doprowadzony jest do złączy śrubowych OUTL, OUTR.
Parametryzacja i kontrola pracy układu odbywa się poprzez interfejs I2C. W przypadku współpracy z systemami Pmod, interfejs I2C należy doprowadzić do dodatkowych pinów 1, 2 złącza I2S, w przypadku AudioDSP nie są wymagane dodatkowe połączenia, gdyż interfejs I2C dostępny jest domyślnie na złączu I2SO (moduł podłączmy z prawej strony zestawu). Złącze TDM umożliwia kaskadowe łączenie modułów, jeżeli realizujemy wzmacniacz wielokanałowy np. w konfiguracji 2.1/5.1.
Połączenia pomiędzy poszczególnymi modułami wykonane są taśmą 1:1 ze złączami micromatch 6 pin. Zasilanie do złącza PWR należy doprowadzić niezależnie do każdego modułu wzmacniacza. Układ uzupełniają zworki ADR, SDA, SCL umożliwiające konfigurację interfejsu I2C. Wszystkie piny wejściowe akceptują napięcie z zakresu 1,8...5,5 V, należy pamiętać o zewnętrznym podwieszeniu magistrali I2C do dodatniego zasilania części cyfrowej.