Właściwości - wzmacniacz mocy klasy D o mocy 10 W
- moc wyjściowa: 10 W (8 Ω / 14 V)
- współpraca z głośnikami o impedancji: 4 Ω lub 8 Ω
- sprawność energetyczna około 87%
- wbudowany regulator głośności sterowany napięciowo
- możliwość łączenia w wielokanałowe, zsynchronizowane zespoły wzmacniaczy
- zabezpieczenie przeciwzwarciowe i termiczne
- zasilanie: 5...14 VDC
Opis układu - wzmacniacz mocy klasy D o mocy 10 W
Schemat ideowy wzmacniacza pokazano na rysunku 1. Jego sercem jest nowoczesny układ scalony wzmacniacza klasy D MAX9768 z oferty firmy Maxim-Dallas. Kondensatory C1...C5 zapewniają odpowiednie filtrowanie zasilania, natomiast stabilizator IC2 dostarcza napięcia 3,3 V przeznaczonego do zasilania części sterującej układu scalonego. Rezystory R1, R oraz kondensator C6 ustalają wzmocnienie napięciowe.
W obwodzie wyjściowym nie ma filtrów z dużymi dławikami charakterystycznymi dla wzmacniaczy klasy D. Zamiast nich zastosowano nieskomplikowane filtry z koralikiem ferrytowym i kondensatorem. Zgodnie z dokumentacją układu MAX9768 dostarczoną przez producenta, te elementy umożliwiają poprawną pracę wzmacniacza, co ważne, z zachowaniem norm kompatybilności elektromagnetycznej. Redukcję zakłóceń EMI osiągnięto dzięki specjalnym sposobom modulacji.
Brak dławików przekłada się na zmniejszenie gabarytów gotowego wzmacniacza oraz przede wszystkim na zmniejszenie ceny produktu końcowego. Jedynym ograniczeniem jest to, że obciążenie (głośnik) musi być dołączony przewodem o długości do 1 m, co predysponuje wzmacniacz do zainstalowania np. wewnątrz kolumny głośnikowej.
Układ MAX9768 ma regulację głośności sterowaną za pomocą napięcia stałego. Na płytce zamontowano miniaturowy potencjometr, który realizuje tę funkcję, ale napięcie sterujące głośnością może być także podawane z zewnątrz, na przykład przez mikrokontroler lub pobierane ze wspólnej szyny sterowania napięciowego. Należy wtedy nie montować potencjometru R6, a do złącza CON5 lub CON6, do pinu VL, doprowadzić napięcie z przedziału 0...3,3 V. Zwarcie wejścia do masy zasilania (0 V) odpowiada głośności minimalnej, natomiast zwarcie do +3,3 V głośności maksymalnej.
Funkcją, na którą również warto zwrócić uwagę jest możliwość synchronizowania zegara taktującego za pomocą zewnętrznego sygnału zegarowego. Układ ma wejście synchronizujące SYNC i wyjście zegarowe SYNCOUT, co daje możliwość połączenia kilku wzmacniaczy w wielokanałowy, zsynchronizowany system, o zminimalizowanym występowaniu zjawiska intermodulacji.
Montaż i uruchomienie - wzmacniacz mocy klasy D o mocy 10 W
Schemat montażowy wzmacniacza pokazano na rysunku 2. Płytka zaprojektowano w taki sposób, aby łatwo można było łączyć ze sobą poszczególne moduły wzmacniaczy na przeciwległych krawędziach płytki umieszczono złącza zasilania POW1 i POW2 oraz CON5 i CON6 z wyprowadzonymi sygnałami SYNC, SYNCOUT, VL oraz SHDN (funkcja standby, wyłączenie wzmacniacza).
Potencjometr do regulacji głośności powinien być zamontowany tylko w jednym z modułów i będzie regulował głośność wszystkich modułów. Montaż może sprawić trudności ze względu na obudowę układu scalony MAX9768. Jest on oferowany w obudowie o wymiarach 4 mm×4 mm×0,8 mm, na której krawędziach wyprowadzono aż 24 nóżki. Pozostałe elementy są w obudowach SMD 0805 i ich zamontowanie nie powinno sprawić trudności.