Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Zautomatyzowana lampa biurkowa oparta o IoT

Article Image
Elmax
Zróbmy lampę biurkową opartą na technologii IoT, której działanie polega na tym, że gdy dana osoba usiądzie na krześle, lampa automatycznie się włącza, a gdy wstanie, automatycznie się wyłącza.

Ma również funkcję alarmu pory snu, która informuje o tym, że czas już spać, wyłączając się automatycznie i wysyłając na telefon komórkowy powiadomienie „Czas na sen”. Można również ręcznie sterować włączaniem i wyłączaniem lampy za pomocą aplikacji Blynk w smartfonie.

Układ i działanie

Sercem tego projektu są dwie płytki NodeMCU ESP8266, Board1 i Board2, oraz moduł czujnika podczerwieni. Board1 (płytka1) z czujnikiem podczerwieni służy jako nadajnik do przesyłania przez sieć komórkową sygnałów odbieranych przez czujnik, zamocowany na krześle. Board2 (płytka2) z lampą służy jako odbiornik sygnałów.

Czujnik podczerwieni podłączony do pierwszej płytki sprawdza, czy osoba siedzi na krześle, czy nie. Gdy osoba siada na krześle, stan czujnika podczerwieni staje się wysoki. Czujnik podczerwieni zawsze przesyła do odbiornika dane w czasie rzeczywistym.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Arduino IDE, ESP8266, Wi-Fi, Blynk, NodeMCU
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich lipiec 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"