Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Automatyczny (sterowany ruchem) kran wodny

Article Image
Elmax
Praktycznie w każdej restauracji znajduje się toaleta i umywalki dostępne dla gości. Każdy klient ma możliwość umycia rąk. Kran wodny jest odkręcany wielokrotnie częściej aniżeli ma to miejsce w każdym gospodarstwie domowym. Dlatego właśnie w publicznie dostępnych umywalkach awarie są o wiele częstsze.

Także częste są sytuacje gdy ktoś nie zakręci starannie kranu po umyciu rąk. Skutki przejawiają się w marnotrawstwie wody i wyższych rachunkach za wodę. Tym problemom można zaradzić wbudowując elektrozawór w miejsce typowego zaworu ręcznego. Układ wyposażony w czujkę ruchu i prostą elektronikę może „otworzyć wodę” tylko gdy ręce konsumenta znajdą się pod kranem. Typowe czujniki ruchu są dostępne w formie modułu, a układ, który trzeba dobudować jest bardzo prosty.

Układ zawiera tranzystor BC139 (T1), który wysteruje cewkę elektrozaworu, zaś sygnał wejściowy pochodzi z czujki PIR (MS1). Układ zasilany jest napięciem 12 V. Może to być bateria lub adapter DC, który należy podłączyć do złącza jack (J1) znajdującego się na przygotowanej płytce. To widok „od góry” zastosowanego modułu PIR. Sam układ PIR nie jest wcale tak prosty jakby mogło się wydawać. Dlatego najpierw popatrzmy na moduł od dołu.

To niedrogi moduł o handlowym oznaczeniu HC-SR501. To pasywna czujka ruchu pracująca w zakresie podczerwieni. Układ scalony BISS0001 zasilany jest napięciem 3,3 V ze stabilizatora liniowego. Moduł PIR można zasilić napięciem z szerokiego przedziału 4,5 V do 20 V. Na module znajduje się zworka, którą można założyć w dwóch położeniach. Pozwala ona na wybór trybu pracy. Pozycja H to tzw. „repeatable mode”, a L - non repeatable mode. Różnica polega na sposobie wyzwalania timera opóźnienia między momentem wykrycia ruchu, a dezaktywacją wyjścia. Sygnał wyjściowy przyjmuje stan wysoki (ok. 3,3 V) natychmiast po wykryciu ruchu. W naszej aplikacji odpowiada to „odkręceniu kranu”. Można ustawić czas, po którym należy wodę zamknąć. W trybie „non repeatable” układ reaguje tylko na pierwszy wykryty ruch, od którego momentu odlicza ustawiony czas. W trybie „repeatable” obwód czasowy pobudzany jest, jak długo ruch jest wykrywany. Dopiero od ostatniego wyzwolenia monoflopa odliczany jest czas wyłączenia elektrozaworu. Dla naszej aplikacji ten tryb jest bardziej odpowiedni. Jeśli ustawimy zworkę w pozycji H i nawet krótki czas timera, mamy pewność, że woda nie przestanie lecieć niezależnie jak długo będziemy myć ręce.  

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: kran sterowany ruchem
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"