Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Licznik nawrotów w basenie z jasnymi LED-ami

Minęło już ponad 10 lat od momentu wykonania przez nas licznika nawrotów w basenie – czasy (i dostępne części) znacznie się zmieniły. Ten całkowicie nowy projekt powinien być bardzo łatwy do wykonania, przy wykorzystaniu dość unikalnego czujnika pętli!
Article Image
Elmax

Ci, którzy mają szczęście pływać w 50-metrowym basenie nie muszą liczyć zbyt wielu długości basenu, aby pokonać rozsądny dystans. 

Na przykład, przepłynięcie już 20 długości basenu oznacza, że przepłynąłeś kilometr. Ale kiedy pływasz tam i z powrotem, łatwo jest się rozproszyć, pomylić i stracić rachubę. Niektórzy radzą sobie z tym problemem przepływając pięć długości basenu stylem dowolnym, pięć klasycznym, pięć grzbietowym i tak dalej. 

Problem jest gorszy, jeśli pływasz w basenie 25-metrowym (wielu, nawet najlepszych pływaków, regularnie tak trenuje) i fatalny, jeśli pływasz w swoim domowym basenie, który może mieć tylko 10 lub 15 metrów długości. W przypadku basenu 10-metrowego musisz pokonać 100 długości, aby przepłynąć kilometr. 

Uwierz nam, śledzenie i zapamiętanie tylu pętli podczas pływania w domowym basenie tam i z powrotem jest praktycznie niemożliwe. Czy to były 64 długości czy 46?

Właściwości i specyfikacja
 • Maksymalne zliczenie: 99 nawrotów (pętli, rund, tur, przebiegów, odcinków, długości basenu)
 • Metoda wyzwalania: wodoodporna płyta naciskowa lub przełącznik chwilowy
 • Zasilanie: bateryjne 6 V (4 ogniwa AA)
 • Minimalne napięcie zasilania: 4 V
 • Pobór prądu: maksymalnie 280 mA; 40 mA przy wyłączonym wyświetlaczu
 • Żywotność baterii: zwykle co najmniej dziesięć dni użytkowania; około 12 godzin, jeśli wyświetlacz jest stale włączony
 • Rozmiar wyświetlacza: 100×73 mm, każda cyfra 33×57 mm
 • Typ wyświetlacza: jasnoniebieskie diody LED
 • Szybkość multipleksowania: 488 Hz (bez migotania)
 • Okres włączenia wyświetlacza: 0,5…10 s lub zawsze włączony; domyślnie 5 s
 • Opóźnienie zliczania: 40 ms do pięciu sekund; początkowa wartość domyślna to 5 s
 • Ściemnianie: regulowane w czterech krokach od 25% do pełnej jasności, domyślnie pełna jasność

Nasz licznik nawrotów w basenie (PLC – Pool Lap Counter) przychodzi z pomocą. Będzie on wyświetlał liczbę długości basenu, które przepłynąłeś, na 2-cyfrowym wyświetlaczu, więc możesz sobie pozwolić podczas pływania tam i z powrotem na błądzenie myślami, rozwiązywanie problemów świata czy dumanie o niebieskich migdałach, lub nawet skomponowanie nowej symfonii.

„PLC” składa się z dwóch części. Pierwsza to małe plastikowe pudełko, które zawiera układ licznika i dwucyfrowy wyświetlacz wraz z 4 bateriami „AA” o łącznym napięciu 6 V, więc jest całkowicie przenośny (i bezpieczny – nie chcesz chyba nigdzie w pobliżu basenu zasilacza sieciowego!).

Druga część wygląda po prostu jak duży zasobnik zimna do najprostszych lodówek turystycznych lub kompres żelowy do okładów chłodzących. I dokładnie tym jest – zastosowaliśmy jeden z nich, aby działał jako czujnik nacisku. Ale więcej na ten temat dalej.

Dwa sposoby liczenia

Sposób działania jest prosty. Mocujesz czujnik na przeciwległym końcu basenu (tzn. naprzeciwko miejsca, w którym zwykle zaczynasz). Następnie płyniesz tam i dotykasz czujnika, po czym na wyświetlaczu pojawia się „1”. Gratulacje, pokonałeś jedną długość basenu!

Kiedy popłyniesz do startu, zawrócisz i na końcu ponownie dotkniesz czujnika, wyświetlacz wskaże „3” (jak podano dalej, licznik – i wyświetlacz – ignorują zero na początku). Innymi słowy, liczba na wyświetlaczu zwiększa się o dwa przy każdym dotknięciu czujnika.

Alternatywnie, ponieważ urządzenie korzysta z zasobów mikrokontrolera PIC, można rozpocząć i zakończyć liczenie nawrotów na tym samym końcu basenu. W tym przypadku na starcie wyświetla się „0”. Następnie płyniesz na koniec basenu i z powrotem, naciskasz czujnik i wyświetla się „2” i tak dalej, aż masz dość pływania!

Kolejna opcja liczenia polega na tym, że stan licznika zwiększa się o jeden po każdym dotknięciu płyty naciskowej, na przykład podczas biegania wokół zamkniętego toru. Opcja sposobu liczenia jest ustawiana za pomocą dwóch zworek, JP1 i JP2.

Układ ma dwa wejścia; każde z nich może być użyte do liczenia. Jedno jest przeznaczone dla czujnika naciskowego, który jest zwykle używany w basenie, a drugie dla standardowego monostabilnego przełącznika chwilowego.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Czujnik ciśnienia 2SMPP-02, Licznik nawrotów, LED
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich październik 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Mikroprocesory (µP),
Mikrokontrolery (µC)
1/12 Architektura RISC w porównaniu do architektury CISC charakteryzuje się:
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"