Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Licznik nawrotów w basenie z jasnymi LED-ami

Article Image
Elmax
Minęło już ponad 10 lat od momentu wykonania przez nas licznika nawrotów w basenie – czasy (i dostępne części) znacznie się zmieniły. Ten całkowicie nowy projekt powinien być bardzo łatwy do wykonania, przy wykorzystaniu dość unikalnego czujnika pętli!

Ci, którzy mają szczęście pływać w 50-metrowym basenie nie muszą liczyć zbyt wielu długości basenu, aby pokonać rozsądny dystans. 

Na przykład, przepłynięcie już 20 długości basenu oznacza, że przepłynąłeś kilometr. Ale kiedy pływasz tam i z powrotem, łatwo jest się rozproszyć, pomylić i stracić rachubę. Niektórzy radzą sobie z tym problemem przepływając pięć długości basenu stylem dowolnym, pięć klasycznym, pięć grzbietowym i tak dalej. 

Problem jest gorszy, jeśli pływasz w basenie 25-metrowym (wielu, nawet najlepszych pływaków, regularnie tak trenuje) i fatalny, jeśli pływasz w swoim domowym basenie, który może mieć tylko 10 lub 15 metrów długości. W przypadku basenu 10-metrowego musisz pokonać 100 długości, aby przepłynąć kilometr. 

Uwierz nam, śledzenie i zapamiętanie tylu pętli podczas pływania w domowym basenie tam i z powrotem jest praktycznie niemożliwe. Czy to były 64 długości czy 46?

Właściwości i specyfikacja
 • Maksymalne zliczenie: 99 nawrotów (pętli, rund, tur, przebiegów, odcinków, długości basenu)
 • Metoda wyzwalania: wodoodporna płyta naciskowa lub przełącznik chwilowy
 • Zasilanie: bateryjne 6 V (4 ogniwa AA)
 • Minimalne napięcie zasilania: 4 V
 • Pobór prądu: maksymalnie 280 mA; 40 mA przy wyłączonym wyświetlaczu
 • Żywotność baterii: zwykle co najmniej dziesięć dni użytkowania; około 12 godzin, jeśli wyświetlacz jest stale włączony
 • Rozmiar wyświetlacza: 100×73 mm, każda cyfra 33×57 mm
 • Typ wyświetlacza: jasnoniebieskie diody LED
 • Szybkość multipleksowania: 488 Hz (bez migotania)
 • Okres włączenia wyświetlacza: 0,5…10 s lub zawsze włączony; domyślnie 5 s
 • Opóźnienie zliczania: 40 ms do pięciu sekund; początkowa wartość domyślna to 5 s
 • Ściemnianie: regulowane w czterech krokach od 25% do pełnej jasności, domyślnie pełna jasność

Nasz licznik nawrotów w basenie (PLC – Pool Lap Counter) przychodzi z pomocą. Będzie on wyświetlał liczbę długości basenu, które przepłynąłeś, na 2-cyfrowym wyświetlaczu, więc możesz sobie pozwolić podczas pływania tam i z powrotem na błądzenie myślami, rozwiązywanie problemów świata czy dumanie o niebieskich migdałach, lub nawet skomponowanie nowej symfonii.

„PLC” składa się z dwóch części. Pierwsza to małe plastikowe pudełko, które zawiera układ licznika i dwucyfrowy wyświetlacz wraz z 4 bateriami „AA” o łącznym napięciu 6 V, więc jest całkowicie przenośny (i bezpieczny – nie chcesz chyba nigdzie w pobliżu basenu zasilacza sieciowego!).

Druga część wygląda po prostu jak duży zasobnik zimna do najprostszych lodówek turystycznych lub kompres żelowy do okładów chłodzących. I dokładnie tym jest – zastosowaliśmy jeden z nich, aby działał jako czujnik nacisku. Ale więcej na ten temat dalej.

Dwa sposoby liczenia

Sposób działania jest prosty. Mocujesz czujnik na przeciwległym końcu basenu (tzn. naprzeciwko miejsca, w którym zwykle zaczynasz). Następnie płyniesz tam i dotykasz czujnika, po czym na wyświetlaczu pojawia się „1”. Gratulacje, pokonałeś jedną długość basenu!

Kiedy popłyniesz do startu, zawrócisz i na końcu ponownie dotkniesz czujnika, wyświetlacz wskaże „3” (jak podano dalej, licznik – i wyświetlacz – ignorują zero na początku). Innymi słowy, liczba na wyświetlaczu zwiększa się o dwa przy każdym dotknięciu czujnika.

Alternatywnie, ponieważ urządzenie korzysta z zasobów mikrokontrolera PIC, można rozpocząć i zakończyć liczenie nawrotów na tym samym końcu basenu. W tym przypadku na starcie wyświetla się „0”. Następnie płyniesz na koniec basenu i z powrotem, naciskasz czujnik i wyświetla się „2” i tak dalej, aż masz dość pływania!

Kolejna opcja liczenia polega na tym, że stan licznika zwiększa się o jeden po każdym dotknięciu płyty naciskowej, na przykład podczas biegania wokół zamkniętego toru. Opcja sposobu liczenia jest ustawiana za pomocą dwóch zworek, JP1 i JP2.

Układ ma dwa wejścia; każde z nich może być użyte do liczenia. Jedno jest przeznaczone dla czujnika naciskowego, który jest zwykle używany w basenie, a drugie dla standardowego monostabilnego przełącznika chwilowego.

Adaptacja do wydania polskiego - Andrzej Nowicki

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Czujnik ciśnienia 2SMPP-02, Licznik nawrotów, LED
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich październik 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"