- pracuje z aparaturą firmy FrSky, komunikuje się poprzez SmartPort,
- oferuje szeroki zakres pomiarowy 3...49 V (bez konieczności stosowania kilku czujników w przypadku pakietu składającego się z więcej niż 6 cel),
- nie umożliwia monitorowania napięć poszczególnych cel pakietu.
Przede wszystkim, aparatury zaczęły pracować w paśmie 2,4 GHz oraz zastosowano skuteczne algorytmy pracy w szerokim zakresie widma radiowego. Do oczywistych zalet, takich jak odporność na zakłócenia, krótsze anteny, większy zasięg, dodano kolejną nowość – telemetrię. Telemetria umożliwia przesłanie do nadajnika informacji z czujników zamontowanych na statku powietrznym, np.: napięcie baterii zasilającej, pobór prądu, wysokość modelu z czujników barometrycznych czy dane z systemu GPS. Liczba informacji telemetrycznych zależy od producenta systemu RC i stale rośnie, ponieważ producenci starają się optymalizować oprogramowanie, aby w pełni wykorzystać ich możliwości.
Jednym z producentów szerokiej gamy aparatur RC wraz z telemetrią jest firma FrSky. Aparatury tej firmy są znane z jakości, niezawodności, dalekiego zasięgu i obsługi telemetrii. Kolejnym atutem aparatur tej firmy jest fakt, że działają one w oparciu na otwartym systemie OpenTX. System ten jest oprogramowaniem do aparatur RC, umożliwiającym bardzo elastyczne konfigurowanie modeli. Z racji tego, że system jest otwarty, bez problemu można skonstruować własny czujnik telemetryczny, chociażby do monitorowania napięcia akumulatora zasilającego.
W odbiornikach firmy FrSky do podłączenia czujników telemetrycznych przewidziany jest specjalny port o nazwie SmartPort. Jego cechą charakterystyczną jest jednoprzewodowy protokół typu half duplex do wymiany informacji pomiędzy odbiornikiem a podłączonymi czujnikami. Do odbiornika może być jednocześnie podłączonych wiele czujników pracujących niezależnie od siebie. W poniższym artykule pokrótce omówię ten protokół oraz zaprezentuję budowę czujnika napięcia pakietu zasilającego bazującego na nowoczesnym mikrokontrolerze STM32G031.
Opisany w artykule moduł umożliwia monitorowanie napięcia pakietu zasilającego model RC. W przeciwieństwie do oryginalnych czujników FLVSS nie umożliwia monitorowania napięć poszczególnych cel pakietu, ale w zamian oferuje szeroki zakres pomiarowy bez konieczności stosowania kilku czujników w przypadku pakietu składającego się z więcej niż 6 cel.