Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Zwrotnica do mini monitora PE, część 1

Article Image
Witam w kolejnym etapie naszej podróży po LS3/5a. W tym odcinku mieliśmy zamiar zająć się obudową, a następnie wyborem zwrotnic, ale w rzeczywistości poczyniliśmy większe postępy w tej drugiej dziedzinie, więc najpierw zajmiemy się tym tematem, a w następnej kolejności obudowami. To zaskakujące, jak skomplikowana może być prosta drewniana skrzynka, ale chcemy, aby była ona wystarczająco elastyczna dla całej gamy przyszłych konstrukcji, również dla LS3/5a, więc warto poświęcić trochę więcej czasu, aby zrobić to dobrze.

Ten projekt nie polega tylko na „zbudowaniu LS3/5a”, ale na dostarczeniu Ci bazy do wykorzystania różnych głośników i związanych z nimi zwrotnic w oparciu o jedną obudowę i (w większości) jedną płytkę drukowaną zwrotnicy. Wersje 1 i 2 stanowią wyjątek od powyższej zasady uniwersalności. Wersja 1 to po prostu oficjalna konstrukcja zwrotnicy LS3/5a firmy Falcon Acoustics. Jest ona oczywiście doskonała, ale droga i przeznaczona tylko dla głośników LS3/5a. Wersja 2 to budżetowa, chińska wersja z eBay’a. Wykorzystuje ona płytkę drukowaną – z eBaya i cewki – także z eBaya. Rezultaty są dobre, ale niestety taniość komponentów skutkuje wersją „budżetową”. Następne są wersje 3 do 7 (plus przyszłe potencjalne odmiany).

Wykorzystują one naszą własną uniwersalną płytkę zwrotnicy, bardzo elastyczną konstrukcję z mnóstwem możliwości dostrojenia i modyfikacji. Pozwala ona na uniknięcie drogich cewek (‘oficjalnych BBC’) poprzez zastosowanie wysokiej jakości elementów z rdzeniem ferrytowym. W tym miesiącu zbudujemy wersje 2 i 3 (wersja 1 pochodzi bezpośrednio od Falcon Acoustics). W następnym miesiącu zajmiemy się konstrukcją Wavecora. Istnieje więc kilka podstawowych konstrukcji zwrotnic dla projektów mini-monitorów PE. Pierwszą, którą omówimy, jest klasyczny układ 15 Ω LS3/5a w standardzie BBC (to zredagowana wersja z rysunku 33, Audio Out, PE z października 2019). 

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Zwrotnica do mini monitora PE, klasyczna zwrotnica BBC, Tłumienie głośnika wysokotonowego, Pomiar cewek
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich styczeń 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
styczeń 2023
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"