Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Oświetlenie LED z zasilaczami Mean Well

Article Image
LED-owe źródła oświetlenia przewyższają inne technologie iluminacji w niemal każdym aspekcie, jednak ich zasilanie jest zagadnieniem dość skomplikowanym. Od doboru drivera zależy jakość światła – jego ciągłość i intensywność, a także żywotność całej instalacji. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się rozwiązania z oferty Mean Well – zasilacze LED, które są nie tylko łatwe w obsłudze, ale również uniwersalne i bezpieczne.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat produkty marki Mean Well stały się światowym standardem w dziedzinie elektryki. Instalatorzy i projektanci doskonale zdają sobie sprawę z jakości rozwiązań tego producenta – podczas gdy właściciele i inwestorzy chwalą sobie ich trwałość i atrakcyjną cenę. Poniżej prezentujemy wybrane modele zasilaczy LED od Mean Well z serii HLG oraz HVG. Są to urządzenia o imponujących parametrach, wysokiej klasie szczelności oraz szerokim zakresie aplikacji. Należą do najpopularniejszych produktów z oferty producenta.

Zasilacze serii HLG

Zostały zaprojektowane, aby spełnić wymagania większości typowych aplikacji. Mogą być zasilane napięciami z szerokiego zakresu, który dla większości modeli wynosi od 90 V do 305 V AC oraz od 127 V do 431 V DC. Korpusy wykonano z metalu (fotografia 1), który zapewnia dobre odprowadzanie ciepła, dzięki czemu urządzenia mogą pracować w temperaturach od –40°C do 70°C (dla niektórych modeli jest to nawet 90°C). Ponieważ jednocześnie odznaczają się szczelnością w klasach IP65 i IP67, mogą być stosowane na zewnątrz budynków, np. przy tworzeniu oświetlenia ogrodów, parkingów, tworzenia zewnętrznej iluminacji budynków i innych obiektów architektonicznych.

Fotografia 1. Zasilacz Mean Well typu HLG-100H-20AB. Szczelne zasilacze są wyposażone w dławnice oraz zaślepki potencjometrów nastaw

Zasilacze HLG przystosowano do aplikacji o różnej skali, są dostępne w wersjach o mocy od 40 W do 600 W i sprawności do 93%. Co więcej, są to drivery zarówno stałoprądowe (CC) o prądzie do 3,5 A, jak i stałonapięciowe (CV), o napięciu do 430 V DC. W ten sposób mogą pełnić swoją funkcję zarówno w obwodach szeregowych (zazwyczaj stosowanych przy oświetlaniu rozległych przestrzeni), jak i równoległych (np. zawierających taśmy LED).

Parametry wyjścia są ustalone fabrycznie lub mogą być ustawiane za pomocą wbudowanych potencjometrów, sygnału napięciowego 1...10 V DC lub sygnału PWM. Nominalna lub zadana wartość napięcia (VO) zostaje utrzymana do momentu, w którym z zasilacza płynie prąd (IO) o maksymalnym natężeniu. Następnie driver zaczyna działać w trybie stałoprądowym – automatycznie dostosuje różnicę potencjałów na wyjściu tak, aby natężenie prądu w obwodzie utrzymać na poziomie wartości maksymalnej (rysunek 1). Może to być wartość ustalona fabrycznie lub, w przypadku jednostek regulowanych, ustawiona przez instalatora.

Rysunek 1. Charakterystyka prądowo-napięciowa na wyjściu zasilacza

Innym istotnym udogodnieniem konstrukcyjnym są trzy metody regulowania jasności odbiorników, czyli sterowania dimmerem prądowym, który nie powoduje efektu migotania. Konstruktor/instalator może podłączyć do wyprowadzeń DIM-, DIM+ jeden ze sterowników:

  1. napięciowy (1…10 V DC),
  2. rezystancyjny (potencjometr),
  3. sygnał PWM (o częstotliwości 0,1…3 kHz).

Należy dodać, że zasilacze HLG wyposażono w układ korekcji współczynnika mocy oraz szereg zabezpieczeń, które nie tylko przedłużają żywotność urządzeń, ale również poprawiają bezpieczeństwo ich instalacji oraz użytkowania. Należą do nich zabezpieczenia: przeciwzwarciowe (SCP), nadprądowe (OCP), nadnapięciowe (OVP) oraz termiczne (OTP). Dodatkowo, wybrane modele obsługują interfejs DALI (Digital Addressable Lighting Interface) stosowany w złożonych instalacjach do selektywnego sterowania elementami iluminacji.

Zasilacze serii HVG

Do stałoprądowych zasilaczy LED należy serii HVG. Odznacza się szerszym zakresem napięć wejściowych i wyjściowych, przez co lepiej odpowiada potrzebom dużych instalacji, np. oświetlenia plenerowego, drogowego, które zazwyczaj realizowane są jako obwód szeregowy. Urządzenia z tej grupy mogą być zasilane napięciem przemiennym (AC) z zakresu od 180 V do 528 V lub napięciem stałym (DC) od 254 V do 747 V.

Zakresy wyjściowe jednostek dają projektantom i instalatorom dużą swobodę przy konstruowaniu systemu – dla przykładu, w przypadku modelu HVGC-150-700AB napięcie wyjściowe VO mieści się w zakresie od 21 V do 215 V DC. Nie tylko ułatwia to dobór drivera, ale też umożliwia swobodne skalowanie instalacji bez potrzeby modyfikowania jej układu zasilającego.

Fotografia 2. Zasilacz Mean Well typu HVGC-320-1400B. Zasilacze bez wbudowanego potencjometru mają najwyższą klasę szczelności IP67

Produkty serii HVG odznaczają się tymi samymi zaletami, co seria HLG. Ich budowa zapewnia klasę szczelności IP67/IP65 (zależnie od modelu), mają układ aktywnej korekcji współczynnika mocy, zabezpieczenia elektryczne ograniczające ryzyko uszkodzenia z powodu przegrzania, zwarcia, a także zapobiegające wzbudzeniu w zasilanym obwodzie prądu o zbyt dużym natężeniu.

Podobne do serii HLG są także oznaczenia produktów – ostatnie litery w symbolu wskazują na funkcjonalność drivera:

  • „A” to modele z klasą szczelności IP65 z wbudowanym potencjometrem ogranicznika prądu,
  • „B” odznaczają się klasą szczelności IP67 oraz wejściem sterującym dimmerem,
  • „AB” łączą ww. opcje, a ich klasa szczelności to IP65.

Oczywiście, parametry te wyszczególniono również w naszym katalogu, dzięki czemu klienci mogą wyszukiwać produkty według pożądanej charakterystyki.

Inne rozwiązania Mean Well

Asortyment produktów Mean Well to jedna z najbogatszych ofert, jakie znalazły się w katalogu TME. Nawet w zakresie samych driverów LED sięga daleko poza wymienione wyżej serie. Dwie inne warte wspomnienia serie to ELG oraz XLG. O grupie zasilaczy ELG powstał oddzielny artykuł. Ich funkcjonalność jest zbliżona do opisanych produktów, są zasilaczami stałonapięciowymi i stałoprądowymi. W przypadku modeli ELG-C wyłącznie stałoprądowymi. Są wyposażone w układ dimmera prądowego i odznaczają się wysoką klasą szczelności.

Drivery serii XLG to produkty o nieco innym przeznaczeniu (ich charakterystyka została już opisana, gdy trafiły do naszej oferty). Odznaczają się mniejszymi rozmiarami i mocą – do 240 W, gdyż są przeznaczone przede wszystkim do instalacji oświetlania budynków i wnętrz. Mogą być stosowane w trudnych warunkach środowiskowych, ale nie w rozległych instalacjach. Doskonale sprawdzą się zarówno w gospodarstwach domowych, jak i biurach – przystosowano je do zasilania sieciowego (wyłącznie AC) w szerokim zakresie, a zatem mogą być stosowane ze źródłami 110 V i 220 V AC. Są to zasilacze o stałej mocy, a wszystkie modele odznaczają się klasą ochrony IP67.

https://www.tme.eu/pl/news/library-articles/page/51968/oswietlenie-led-z-zasilaczami-mean-well/

Firma: Transfer Multisort Elektronik (TME)
Tematyka materiału: Od doboru drivera zależy jakość światła – jego ciągłość i intensywność, a także żywotność całej instalacji, Mean Well, LED
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"