Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Termowizja i autonomiczne statki powietrzne

Article Image
Wraz z rozpowszechnieniem się autonomicznych statków powietrznych, zwanymi też dronami, wzrosła liczba ich potencjalnych zastosowań, również tych na polu walki. Małe, szybkie i ciche, a przez co bardzo trudno wykrywalne, stały się jednym z podstawowych narzędzi rozpoznania pola walki. Aby mogły w pełni realizować te zadania, wyposażane są w różnego rodzaju przyrządy obserwacyjne, w tym głowice multispektralne i kamery termowizyjne.

Konieczność rozpoznania pola walki przez poszczególne strony była jednym z impulsów do rozwoju techniki termowizyjnej. Polega ona na obserwacji obiektów w paśmie podczerwonym, emitowanym przez wszystkie ciała o temperaturze powyżej zera absolutnego. Pozwala to na obserwację niezależnie od pory dnia i nocy, także w trudnych warunkach takich, jak zadymienie czy zamglenie. Dzięki temu, termowizja sprawdza się tam, gdzie zwykłe kamery telewizyjne nie są skuteczne.

Na rynku można znaleźć wiele różnych rozwiązań termowizji dla dronów: modułów, kamer i głowic obserwacyjnych. Wśród nich można znaleźć rozwiązania warszawskiej firmy Etronika, która już od 20 lat zajmuje się projektowaniem i produkowaniem urządzeń optoelektronicznych, w tym termowizyjnych, na potrzeby rynku militarnego. W ostatnich latach zaczęła rozszerzać swoją ofertę, także na rynek cywilny, w tym do zastosowań na bezzałogowych statkach powietrznych, na którą składają się zarówno miniaturowe kamery, jak i głowice optoelektroniczne.

Moduły i kamery termowizyjne z serii KT

Miniaturowe urządzenia serii KT mają wiele możliwości. Zawierają niechłodzone detektory bolometryczne i atermizowane obiektywy, które pozwalają na uzyskanie wysokiej jakości obrazu w każdych warunkach. Detektory mogą mieć rozdzielczość od 640×480 aż do 1280×1024 pikseli. Szeroka gama dostępnych obiektywów (fotografia 1) o zróżnicowanym zakresie kątów pola widzenia umożliwia odpowiednie przystosowanie kamery do wymagań użytkownika i konkretnego zastosowania.

Fotografia 1. Moduły i kamery termowizyjne z serii KT

Możliwość wyprowadzenia sygnału wideo zarówno w postaci analogowej, jak i cyfrowej ułatwia integrację z innymi elementami systemu, takimi jak nadajniki czy rejestratory, zaś niski pobór mocy ma kluczowe znaczenie w aplikacjach bateryjnych.

Moduły mogą być sprzedawane jako podzespoły do zabudowy lub gotowe urządzenia, zamknięte w hermetycznej obudowie. 

Głowice optoelektroniczne

Kolejną grupą produktów mających zastosowanie w dronach są głowice optoelektroniczne. Urządzenia te zawierają kamery termowizyjne oraz telewizyjne, umieszczone na stabilizowanej platformie obrotowo uchylnej. Umożliwiają obserwację dowolnego obszaru. Dzięki zastosowaniu kamer telewizyjnych, uzupełnionych o kamerę termowizyjną, możliwa jest skuteczna obserwacja niezależnie od panujących warunków czy pory dnia (fotografia 2).

Fotografia 2. Miniaturowa głowica optoelektroniczna

Chłodzone detektory termowizyjne

Dla bardzo wymagających klientów Etronika opracowała miniaturowe moduły zbudowane na bazie chłodzonych detektorów termowizyjnych (fotografia 3). Umożliwia to uzyskanie obrazu o jeszcze większej liczbie szczegółów i niskim poziomie szumów. Rozwiązania te, ze względu na swoją cenę stosowane są w zaawansowanych systemach oraz większych statkach powietrznych.

Fotografia 3. Chłodzony detektor termowizyjny
Firma: Etronika
Tematyka materiału: termowizja, drony, moduły, kamery, detektory, etronika
Źródło
Elektronika Praktyczna luty 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"