Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Początki systemów wbudowanych w Polsce

Article Image
Złożone zastosowania systemów wbudowanych, jakie znamy obecnie, w 2004 roku, w czasie, gdy absolwent Politechniki Szczecińskiej Jerzy Pieścikowski zakładał firmę GRYFTEC Embedded Systems specjalizującą się w tematyce systemów wbudowanych, nie były powszechnie znane i popularne. Wówczas w Pol­sce jedynie kilka firm zajmowało się tą branżą na dużą skalę. Natomiast elektronikom systemy wbudowane kojarzyły się jedynie z prostym układem bazującym na procesorze 8051.

Zawodowi programiści niezbędni do realizacji złożonych algorytmów w systemach wbudowanych unikali ich w obawie przed stereotypem stosowania jedynie języków maszynowych, trudności z diagnostyką, koniecznością umiejętności czytania schematów elektronicznych czy wręcz programowaniem ich za pomocą „drucika”. Systemy te stanowiły połączenie wiedzy z zakresu oprogramowania i elektroniki, a implementacja aplikacji do nich często była wyzwaniem.

Już od realizacji zadań na najniższych stanowiskach pracy w GRYFTEC upowszechniano wiedzę z zakresu korzystania z nowoczesnych narzędzi i metodologii dających młodym programistom pogląd, że rozwój takiego oprogramowania może odbywać się w sposób równie wydajny i komfortowy, jak przy tradycyjnych aplikacjach PC. 

Rozwijając współpracę z firmą Rolls-Royce Solutions GmbH, firma natrafiła na podobny problem braku świadomości na temat technologii testowania nowoczesnego oprogramowania embedded, wyobrażenia programistów i elektroników, na czym takie testowanie mogłoby polegać. Zaowocowało to rozwojem współpracy z uczelniami wyższymi w postaci projektów jak Akademia testowania, której celem było przybliżenie tematyki testowania złożonych aplikacji do systemów wbudowanych, jak np. sterowanie silnikiem spalinowym.

Od początku swojego istnienia GRYFTEC współpracował z niemiecką firmą Lauterbach GmbH, liderem narzędzi do systemów wbudowanych, realizując złożone projekty dla nowoczesnych i dużych mikroprocesorów opartych na rdzeniach PowerPC, ARM itp., stosując nowoczesny łańcuch narzędzi do debuggowania i śledzenia aplikacji dla systemów wbudowanych. Efekty pracy inżynierów widoczne są między innymi w licznych rozwiązaniach stosowanych w przemysłach: kolejowym, morskim, jak również szeroko pojętej branży automotive czy automatyce przemysłowej. Tworzone rozwiązania są zaprojektowane pod indywidualne zamówienia klienta tak, aby spełniać ich własne normy branżowe. Praca przy realizacji projektów dla systemów wbudowanych daje olbrzymi poziom satysfakcji dzięki świadomości, że tworzone oprogramowanie stosowane jest np. w maszynach rolniczych, statkach morskich, szpitalnych generatorach prądu, elektrowniach jądrowych oraz powszechnie w motoryzacji czy kolei.

GRYFTEC zajmuje się również dbaniem o aktualizacje systemu wbudowanego poprzez dostosowanie oprogramowania do nowych platform sprzętowych np. w wyniku zaprzestania produkcji stosowanego w niej mikroprocesora. Należy wówczas dostosować oprogramowanie do nowej platformy często z uwzględnieniem systemu operacyjnego, co wymaga szerokiej wiedzy o najnowszej technologii, ale również o tej, która wychodzi z użytku. 

Firma była też jedną z pierwszych i nielicznych polskich firm biorących udział w międzynarodowych targach Embedded World w Norymberdze, w których uczestniczy regularnie. W tegorocznej edycji targów odbywających się w dniach 14...16 marca GRYFTEC będzie również obecny jako wystawca, hala nr 4, stoisko 4-501b. 

Już dziś zapraszamy na spotkanie z przedstawicielami firmy.

W ciągu blisko 20 lat firma zbudowała solidną, rozpoznawalną markę i zyskała renomę dzięki stosowaniu najnowszych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań dla różnych branż. Dalszy rozwój firmy napędzany jest przez postępującą cyfryzację oraz rosnący popyt na usługi i produkty związane z nowymi technologiami w takich branżach jak automotive, IoT czy telekomunikacyjna. GRYFTEC pozostaje wierny swoim korzeniom, zapewniając wysoką jakość świadczonych usług,

jednocześnie dbając o rozwój pracowników i przyjazną atmosferę w firmie.

GRYFTEC Embedded Systems
www.gryftec.com/pl

Firma:
Tematyka materiału: systemy wbudowane w Polsce
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"