Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Top 10 mikrokontrolerów popularnych wśród hobbystów

Article Image
Sercem każdego zagnieżdżonego układu, zarówno na poziomie majsterkowania, jak i profesjonalnego produktu, jest mikrokontroler. Jego program pozwala zbierać dane wejściowe z czujników i wiązać je z działaniami wykonywanymi przez siłowniki. Chociaż są one zwykle opracowywane jako komponenty ogólnego przeznaczenia, MCU są na tyle zróżnicowane, że projektanci mają z czego wybierać. Ten artykuł przedstawia w dowolnej kolejności 10 mikrokontrolerów, które często pojawiały się w projektach hobbystów.

1. STM32F103C8T6

STM32F10C8T6 jest popularnym członkiem rodziny mikrokontrolerów STM32F103xx, które są wyposażone w wysokowydajny 32-bitowy rdzeń RISC ARM® Cortex-M3® pracujący z częstotliwością 72 MHz i mają szeroką gamę ulepszonych wejść/wyjść i układów peryferyjnych podłączonych do dwóch szyn APB. Wszystkie układy z rodziny STM32F103x, w tym C8T6, mają dwa 12-bitowe przetworniki ADC, trzy 16-bitowe timery ogólnego przeznaczenia oraz jeden timer PWM, a także standardowe i zaawansowane interfejsy komunikacyjne: do dwóch I²C i SPI, trzy USART, USB i CAN.

2. ATmega328

Prawdopodobnie jeden z najpopularniejszych mikrokontrolerów na świecie, ATmega328p był mikrokontrolerem wybieranym przez wielu projektantów, którzy chcą uniknąć nieporęczności płytek Arduino, ale zachować łatwość programowania, wsparcie społeczności i inne niesamowite funkcje związane z platformą programistyczną Arduino. Jest to 8-bitowy mikrokontroler AVR oparty na zaawansowanej architekturze RISC i łączy 32 kB pamięci flash ISP z możliwością odczytu podczas zapisu.

3. PIC16F877A

PIC16F877A jest prawdopodobnie najpopularniejszym układem w rodzinie 8-bitowych mikrokontrolerów. Chociaż PIC16F877A jest uważany przez niektórych za układ przestarzały. to bez wątpienia pozostaje jednym z najpopularniejszych mikrokontrolerów na świecie. Jest postrzegany jako de facto mikrokontroler dla początkujących, którzy chcą zaistnieć w segmencie elektroniki embedded i przestaje być ich mikrokontrolerem z wyboru, gdy stają się ekspertami.

4. ATtiny85

Uwielbiana za swoje małe gabaryty, seria mikrokontrolerów ATtiny jest uważana za mikrokontroler do projektów, w których pożądane są małe rozmiary i stosunkowo niskie zużycie energii, a liczba wymaganych GPIO jest niewielka. Ze wszystkich mikrokontrolerów z tej serii, ATtiny85 jest uważany za najbardziej popularny, prawdopodobnie dlatego, że wydaje się mieć więcej pinów I/O w porównaniu do innych. Mimo że Microchip wprowadził nową gamę chipów ATtiny ze znaczącymi ulepszeniami wydajności, ATtiny85 jest nadal szanowany, głównie ze względu na znajomość, którą większość projektantów zbudowała z nim dotychczas.

5. MSP430G2452

Rodzina mikrokontrolerów MSP430 firmy TI uważana jest za jedne z najnowocześniejszych mikrokontrolerów, a najpopularniejszym członkiem tej rodziny jest MSP430G2452. MSP430G2452 to potężny i stosunkowo tani mikrokontroler oparty na 16-bitowym procesorze RISC wyprodukowanym przez Texas Instruments. Dodajmy, że seria mikrokontrolerów MSP430 słynie z niskiego poboru mocy.

6. ESP8266

Popularność ESP8266 nie może być kwestionowana. Jest to bez wątpienia jeden z najbardziej cenionych mikrokontrolerów ostatniej dekady i zdecydowanie był jednym z pionierów obecnego trendu mikrokontrolerów z bezpiecznikowymi możliwościami komunikacyjnymi. Opracowany przez Espressif Systems, ESP8266 jest niedrogim mikroukładem Wi-Fi, z pełnym stosem TCP/IP. Wiele wersji MCU powstało w krótkich odstępach czasu, a to, co początkowo zaczęło się jako moduł Wi-Fi dla mikrokontrolerów, szybko przekształciło się w moduł taki jak ESP-12e, który stał się sercem wielu projektów i produktów.

Niektóre wyróżniające się funkcje ESP8266 obejmują:

  • Zintegrowane Wi-Fi i mikrokontroler zmniejszają problemy związane z BOM (Bill of Materials – lista produktów) i zaopatrzeniem
  • Niski koszt
  • precertyfikacja (FCC i CE)
  • duże wsparcie Wspólnoty
  • Kompatybilność z popularnymi platformami, takimi jak Arduino IDE

7. ESP32

Uaktualnienie do ESP8266, ESP32 cieszyło się dużym wsparciem i dobrym przyjęciem od czasu jego wdrożenia kilka lat temu. Jest to tani układ o niskim poborze mocy ze zintegrowanym Wi-Fi i podwójnym trybem Bluetooth. Wykorzystuje mikroprocesor Tensilica Xtensa LX6, zarówno w wersji dwurdzeniowej, jak i jednordzeniowej i zawiera wbudowane przełączniki antenowe, transformator RF, wzmacniacz mocy, wzmacniacz odbioru o niskim poziomie szumów, filtry i moduły zarządzania energią. Zaprojektowany z myślą o nowoczesnych aplikacjach, ESP32 zawiera również kilka funkcji bezpieczeństwa, takich jak kryptograficzne przyspieszanie sprzętowe, szyfrowanie flash i bezpieczny rozruch.

8. ATmega32U4

Atmega32U4 to 8-bitowy mikrokontroler oparty na AVR® RISC o niskim poborze mocy z samoprogramującą się pamięcią flash o pojemności 32 kB, pamięcią flash 2,5 kB, 1 kB EEPROM, urządzeniem USB 2.0 full-speed/low-speed, 12-kanałowym 10-bitowym przetwornikiem analogowo-cyfrowym oraz interfejsem JTAG do debugowania na chipie. Urządzenie jest w stanie wykonywać potężne instrukcje w jednym cyklu zegara, umożliwiając osiągnięcie przepustowości do 16 MIPS przy 16 MHz. Daje to projektantom możliwość optymalizacji zużycia energii w stosunku do prędkości przetwarzania.

9. STM8S103F3

Rodzina mikrokontrolerów STM8 oferuje wysokowydajny 8-bitowy rdzeń i najnowocześniejszy zestaw urządzeń peryferyjnych w niewielkiej obudowie, podobnej do tej, którą można uzyskać z serii MCUATtiny. Rodzina składa się z 4 serii, w tym; STM8S, STM8L, STM8AF i STM8AL. Spośród nich seria STM8S jest uważana za główny MCU, a STM8S103F3 jest uważany za jeden z najpopularniejszych MCU w serii.

8-bitowy mikrokontroler oferuje 8-kbajtową pamięć programową Flash, ze zintegrowaną pamięcią EEPROM z danymi, zaawansowanym rdzeniem i urządzeniami peryferyjnymi, częstotliwością zegara 16 MHz, solidnymi wejściami/wyjściami, oddzielnym źródłem zegara oraz systemem bezpieczeństwa zegara, co zapewnia wysoką wydajność i ogólną niezawodność systemu.

10. NXP LPC1768

LPC1768 to mikrokontroler Cortex-M3® przeznaczony do zastosowań wbudowanych o niskim zapotrzebowaniu na energię. Charakteryzuje się wysokim poziomem integracji i niskim poborem mocy przy częstotliwościach do 100 MHz. Jest to wysokowydajny mikrokontroler i oferuje do 512 kB pamięci flash i 64 kB pamięci danych, a także urządzenia peryferyjne, między innymi takie jak Ethernet MAC, interfejs USB Device/Host/OTG, 8-kanałowy kontroler DMA i 4 UART.

Firma:
Tematyka materiału: mikrokontrolery, MCU, STM32F103C8T6, I²C, SPI, USART, USB, CAN, ATmega328, RISC, ARM, Cortex-M3, PIC16F877A, ISP, Arduino, ATtiny85, MSP430G2452, MSP430, Texas Instruments, ESP8266, Wi-Fi, Arduino IDE, ESP32, Tensilica Xtensa LX6, ATmega32U4, AVR, Bluetooth, JTAG, STM8S103F3, MCUATtiny, STM8S, STM8L, STM8AF, STM8AL, EEPROM, NXP, LPC1768, Ethernet
Źródło
www.electronics-lab.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"