Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Wymiana oleju silnikowego – co warto wiedzieć?

Article Image
Sprawna i bezproblemowa jazda samochodem to cel każdego kierowcy. Aby jednak cieszyć się komfortową podróżą, trzeba zadbać o kilka kluczowych elementów związanych z prawidłowym funkcjonowaniem pojazdu. Jednym z nich jest olej silnikowy. Co warto wiedzieć o jego wymianie i komu warto ją zlecić? Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Kiedy wymienić olej silnikowy?

Dokładne informacje na temat częstotliwości wymiany oleju silnikowego zawarte są w książce serwisowej pojazdu. W całym tym procesie warto jednak brać pod uwagę nie tylko wskazówki producenta, ale też sposób użytkowania auta.

Jednym z najważniejszych wówczas wyznaczników jest długość tras i częstość podróży. W wielu przypadkach eksploatowanie pojazdu dotyczy krótkich jazd po mieście, przeplatanych z dłuższymi lub bardziej dynamicznymi wyjazdami. W takim przypadku olej silnikowy powinien być wymieniany co około 10000 km.

W sytuacji, kiedy samochód użytkowany jest znacznie intensywniej, olej warto wymieniać mniej więcej po 5000 km. Jeśli jednak auto pokonuje z reguły dłuższe odległości a jego układ smarowania ma dużą pojemność, przebieg ten można wydłużyć do 15000 km.

Uniwersalną zasadą, którą stosuje większość współczesnych kierowców, jest jednak coroczna wymiana oleju podczas przeglądu, uwzględniająca ponadto wymianę filtrów kabinowego, oleju i powietrza.

Jaki olej jest najlepszy?

Rodzaj oleju silnikowego warto uwarunkować zaleceniami producenta pojazdu. Nie oznacza to jednak, że każdy inny płyn będzie działał na niekorzyść auta.

Oleje dzielimy na syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne. Najczęstszym wyborem współczesnych kierowców są płyny zapewniające najlepsze parametry ochronne przy niższych temperaturach, czym cechują się syntetyki.

Wartą zapamiętania zasadą jest również konieczność przejścia z oleju rzadszego na gęstszy w przypadku decyzji o zmianie rodzaju płynu.

Czy warto wymieniać olej samodzielnie?

Mimo że wymiana oleju silnikowego nie jest skomplikowanym procesem, wymaga dość specyficznych warunków, które trudno jest ustanowić w przydomowym garażu. Warto więc powierzyć to zadanie doświadczonemu mechanikowi, który nie tylko zagwarantuje znacznie krótszy czas wymiany, ale też zapewni umiejętny dobór materiałów. Gdzie jednak znaleźć najlepszego specjalistę? Warto poszukać w Internecie. Wysokie pozycjonowanie strony danego warsztatu świadczy o jego wiarygodności i profesjonalnym charakterze usług. Marki zajmujące najwyższe pozycje na liście wyników wyszukiwania Google cieszą się ponadto największym zainteresowaniem wśród innych klientów, dlatego ich wybór z reguły okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Warto więc zaufać algorytmom wyszukiwarki i postawić na wysoko pozycjonujących się w sieci mechaników.

Firma:
Tematyka materiału: olej silnikowy, wymiana oleju
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"