Wiele gałęzi przemysłu od dłuższego czasu boryka się z niedoborem specjalistów z zakresu elektroniki. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Studia powiązane z elektroniką nie są łatwe - w pierwszych latach jest dużo matematyki, potem dochodzą zajęcia w laboratoriach, które w kolejnych latach zajmują więcej czasu niż pozostałe zajęcia. Niemniej studia zapewniają przede wszystkim wiedzę, a specjalista elektronik musi mieć doświadczenie w konstruowaniu układów elektronicznych oraz programowaniu systemów wbudowanych.
Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów absolwenci uczą się przede wszystkim analizy obwodów elektrycznych, obsługi urządzeń pomiarowych i podstaw programowania. Jednak wiele zależy od uczelni, które prowadzą studia oraz od konkretnych kierunków i specjalizacji.
Elektronika
Celem studiów na kierunku elektronika jest kształcenie specjalistów, którzy będą potrafili projektować, budować i testować systemy elektroniczne, fotoniczne i informatyczne. Przeznaczenie takich aplikacji może być bardzo różnorodne, dlatego elektronik musi umieć zastosować je w wielu gałęziach nowoczesnego przemysłu oraz musi wiedzieć, jak je udoskonalać, poprawiać parametry lub zakresy pomiarowe i jakie technologie stosować do danych zagadnień.
Absolwent elektroniki ma szeroką wiedzę z zakresu elektroniki oraz teorii obwodów i sygnałów. Ponadto rozumie zagadnienia z zakresu fotoniki, fizyki oraz analizy matematycznej. Jednak kluczową umiejętnością jest łączenie wiedzy teoretycznej z umiejętnościami praktycznymi i współczesnymi zdobyczami techniki, takimi jak: systemy wbudowane, Internet Rzeczy, systemy mikroelektroniczne i mechaniczne. Absolwenci są dobrze przygotowani do założenia własnej firmy produkującej urządzenia elektroniczne, przyrządy pomiarowe lub świadczącej usługi z zakresu programowania systemów wbudowanych.