mgr inż. Tomasz Łysek
W artykule opisano prostą metodę obliczania oporowych tłumików efektywności występujących w układach zwrotnic zestawów głośnikowych wykorzystującą podstawowe zależności i prawa fizyczne stanowiące podstawy teorii obwodów. Obliczenia są na tyle trywialne, że z ich przeprowadzeniem może sobie poradzić nawet uczeń drugiej klasy technikum elektronicznego. Wyprowadzenia potrzebnych wzorów zawarte w publikacji pozwalają na lepsze zrozumienie alogrytmów obliczeniowych, które są wykorzystywane w popularnych programach komputerowych służących do symulacji układów zwrotnic zestawów głośnikowych, takich jak np. Speaker Workshop czy VituixCAD.
Oporowe tłumiki efektywności pozwalają na wyrównanie wypadkowej charakterystyki poziomu ciśnienia akustycznego w funkcji częstotliwości zestawu głośnikowego. W przypadku gdy efektywność danego głośnika lub głośników jest wyższa od efektywności głośnika niskotonowego lub nisko-średniotonowego możemy w ten sposób stłumić sygnał doprowadzany do zacisków danego głośnika. Tego typu kompensacji podlegają najczęściej głośniki średniotonowe i wysokotonowe.
Jednoelementowy tłumik efektywności
W najprostszych układach zwrotnic zestawów głośnikowych bardzo często można spotkać jednoelementowy tłumik efektywności. Jego główną zaletę stanowi niski koszt wykonania natomiast wadą jest występowanie efektu podnoszenia się charakterystyki modułu impedancji w funkcji częstotliwości kompensowanego głośnika o wartość rezystancji R występującej w obwodzie.
Na rysunku 1 przedstawiono schemat ideowy jednoelementowego tłumika efektywności.
Rysunek 1. Schemat ideowy jednoelementowego tłumika efektywności
Magister inżynier Tomasz Łysek jest absolwentem Politechniki Poznańskiej. Na co dzień mieszka i pracuje we Wrześni jako elektronik. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na projektowaniu, konstrukcji i montażu układów elektronicznych, takich jak wzmacniacze lampowe, wzmacniacze tranzystorowe, filtry elektryczne, odbiorniki radiowe, generatory i wobulatory. W wolnym czasie zajmuje się renowacją polskich i radzieckich urządzeń elektronicznych wyprodukowanych w czasach socjalistycznych.
ZOBACZ WIĘCEJ ARTYKUŁÓW AUTORA