Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Akumulatorek litowo-jonowy 18650 z oferty firmy Gembara

Article Image
W katalogu firmy Gembara możemy znaleźć akumulatory litowo-jonowe w bardzo popularnym rozmiarze 18650 renomowanej firmy Panasonic.

Dzisiejsze urządzenia elektroniczne coraz rzadziej pracują przy przy zasilaniu napięciem 5 V. Dzisiaj standardem jest napięcie 3,3 VDC, a nie są rzadkością jeszcze niższe napięcia zasilania. To razem z coraz większą ilością urządzeń i gadżetów naszym otoczeniu stworzyło idealną niszę dla akumulatorów litowo-jonowych, które przy napięciu nominalnym 3,6 V bardzo ładnie “pasują” do zasilania takich urządzeń. Takie ogniwo o chyba najczęściej spotykanym rozmiarze 18650 jest przedstawione na ilustracji 1.

Ogniwo NCR18650PF

Jest to akumulatorek typu NCR18650PF produkowany przez firmę Philips. Podstawowe parametry tego ogniwa to:

 • pojemność: 2700 mAh,
 • napięcie nominalne: 3,6 V,
 • napięcie pełnego naładowania (ładowanie CC-CV): 4,20 V,
 • waga: 47 g,
 • temperatura:
  • ładowania: od 10°C do 45°C,
  • rozładowania: od (-20)°C do 60°C,
  • przechowywania: od (-20)°C do 50°C,
 • objętościowa gęstość energii: 577 Wh/l (watogodzin na decymetr sześcienny),
 • masowa gęstość energii: 207 Wh/l (watogodzin na kilogram).

Z pojedynczego ogniwa możemy zasilać urządzenie które pobiera 100 mA przez około dobę, albo przez godzinę 2,5 A, albo przez 6 minut 25 A. To bardzo duże możliwości. Z jednej strony dzisiejsze urządzenia mikroprocesorowe korzystając z wyrafinowanych trybów oszczędzania energii wymagają średnio pojedynczych miliamperów (a czasem jeszcze mniej) i na takim ogniwie mogą działać przez wiele miesięcy. Z drugiej strony tego typu ogniwa potrafią pracować przy dużych prądach; oddawanie na przykład 5 A w pełni bezpieczne warunki pracy tego ogniwa. Przebieg rozładowania przy różnych prądach przedstawia wykres na ilustracji 2.

Przebieg rozładowania ogniwa NCR18650PF przy różnych prądach

Jak widać, przy pracy z odbiorem 5 A efektywność ogniwa (ilość energii możliwa do uzyskania) jest mniejsza niż przy pracy z “delikatnym” prądem 500 mA, ale jest to bardzo niewielka różnica. 

Ogniwo jest wyposażona w blaszki przygotowane do zgrzania w większy pakiet. Jest to bardzo sympatyczne źródło zasilania dla układów elektronicznych, a w formie pakietu z powodzeniem zasila bardziej prądożerne urządzenia, na przykład przenośne elektronarzędzia.

Do pobrania
Download icon Karta katalogowa
Firma: Gembara
Tematyka materiału: Akumulatory LiIon 18650
AUTOR
Źródło
gembara.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"