Wspomniane środowisko stanowi funkcjonalny kompilator C/C++ z debuggerem zawierający wszystko co potrzeba programistom systemów wbudowanych. W szczególności jakość kodów jest w tym środowisku sprawdzana. Odbywa się to przy optymalnym wykorzystaniu pamięci. Spełnianie wielu wymagań jest w IAR Embedded Workbench wliczone. Wielordzeniowe przetwarzanie SMP również. Efektywne debugowanie układów wprost wynika z tego przetwarzania. Jak wyjaśnia CTO (ang. Chief Technology Officer) firmy IAR Systems, Anders Holmberg:
"Obsługa 64-bitowych (rdzeni - przyp. red.) stanowi ważny krok milowy inwestycji IAR Systems w architekturę RISC-V. (...) Zainteresowanie tą architekturą wciąż rośnie, zwłaszcza (...) w Azji i na (obszarze - przyp. red.) Pacyfiku. Jako firma jesteśmy zobowiązani do utrzymania się w (światowej - przyp. red.) czołówce, jeśli chodzi o profesjonalne rozwiązania (...) do tworzenia wysokiej jakości aplikacji wbudowanych we wszystkich branżach."
Środowisko obsługuje układy RISC-V RV64 firm: Andes, Codasip, Microchip, Nuclei i SiFive. Wsparcie dla tych układów jest dostępne w wersji 3.10 IAR Embedded Workbench. Na życzenie klienta firma IAR Systems wydaje certyfikat bezpieczeństwa funkcjonalnego. Firma oferuje również narzędzia dla potoków CI/CD. Ponadto profesjonalne wsparcie techniczne na całym świecie.