Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Moduł akcelerometru trzyosiowego MIKROE-254 z oferty firmy Gamma

Article Image
W ofercie firmy Gamma można znaleźć szeroką ofertę modułów do systemów mikrokontrolerowych produkowanych przez serbską firmę Mikroelektronika. Jednym z nich jest MIKROE-254.

Jak przedstawiono na ilustracji tytułowej, jest to malutki, zgrabniutki moduł (o wymiarach 28,3 mm × 18,5 mm) z trzyosiowym akcelerometrem  Analog Devices ADXL330. 

Wykorzystany akcelerometr jest wykonany w technologii MEMS (ang. MicroElectroMechanical System) i zapewnia odczyt trzech składowych przyspieszenia działającego element. Potrafi mierzyć przyspieszenia o wielkości ±3 g (czyli trzy razy większe niż przyspieszenie ziemskie, działające w dowolnym kierunku) i przetrwać wstrząs generujący przeciążenia 10000 g. To nie jest pomyłka; ta wartość to dziesięć tysięcy razy więcej niż przyspieszenie ziemskie; w napadzie złego humoru można tym modułem spokojnie rzucić o ścianę; przetwornik na pewno nie ulegnie uszkodzeniu (-: . Akcelerometr może mierzyć przyspieszenia stałe oraz zmienne w czasie do 1600 Hz (składowa X i Y) oraz 550 Hz (składowa Z). Bardzo szczegółowa karta katalogowa jest dołączona do tego artykułu.

W tytułowym module należy podać zasilanie 5 VDC i odczytać trzy sygnały analogowe których wartość odpowiada trzem składowym przyspieszenia. Schemat modułu wraz z rzeczywistym położeniem odpowiednich pól lutowniczych przedstawia Ilustracja 1.

Schemat i strona BOTTOM modułu

Na schemacie widoczny jest sam przetwornik, blok zasilania (zbudowany na diodzie D1ZD3 zasilacz 3V3) oraz oparty na wzmacniaczu bufor wyjściowy przetwornika. Po podłączeniu zasilania wystarczy odczytać napięcia na polach “X”, “Y” i “Z”. 

W internecie bez problemu znajdziemy wiele interesujących projektów wykorzystujących akcelerometr od prostych przechyłomierzy aż po zaawansowane układy stabilizacji obrazu nagrywanego dronem. Sam producent modułu też udostępnia zbiór przykładów wykorzystania modułu w systemie mikrokontrolerowym, które są dołączone do tego artykułu. Każdy z nich jest przygotowany w trzech językach programowania (MikroBasic, MikroC i MikroPascal). Warto zajrzeć; nawet dla poznania jak wygląda Pascal dla mikrokontrolerów.

Do pobrania
Download icon Karta katalogowa modułu Download icon Instrukcja Download icon Wymiary modułu Download icon Projekty w MikroC, MikroPascalu i MikroBasicu Download icon Karta katalogowa akcelerometru ADXL330
Firma: Gamma Sp. z o.o.
Tematyka materiału: Moduł z akcelerometrem ADXL330
AUTOR
Źródło
gamma.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"