Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Laboratoryjne detektory podczerwieni LabM-I-10.6 z oferty TME

Article Image
W szeroko pojętej elektronice czujniki promieniowania podczerwonego znajdują szereg zastosowań. Wykorzystują je systemy komunikacji bezprzewodowej, nawet tak prozaiczne jak piloty RTV. W ofercie TME znajdziemy wysokiej klasy detektory podczerwieni produkowane przez polską firmę VIGO System.

Precyzyjne detektory podczerwieni, tworzą podstawę działania między innymi spektrometrii. Każda substancja w charakterystyczny dla siebie sposób pochłania promieniowanie elektromagnetyczne (w tym promieniowanie z zakresu podczerwieni).

Wynika to z budowy materii i dopuszczalnych na gruncie fizyki poziomów energetycznych. Wykorzystuje się to w czujnikach gazów, np. w popularnych sensorach NDIR (non-dispersive infrared) wykrywających dwutlenek węgla. Podobne detektory, korzystające z promieniowania IR (IR ag. Infra Red, czyli “pod czerwony”) mają jednak o wiele szersze zastosowanie. Przede stosuje się je w badaniach jakości powietrza oraz składu gazów emitowanych w zakładach przemysłowych i pojazdach spalinowych. Spektroskopia w podczerwieni używana jest także w nowoczesnych systemach bezpieczeństwa w gazownictwie (sygnalizowanie nieszczelności) czy górnictwie, gdzie detektor podczerwieni pomaga wykrywać metan i inne niebezpieczne związki chemiczne. 

W katalogu TME można znaleźć pełny asortyment detektorów promieniowania podczerwonego marki VIGO System obejmujący gotowe moduły (urządzenia), oraz przetworniki (elementy) fotowoltaiczne przeznaczone do montażu przewlekanego w obwodach PCB. 

Tytułowy detektor podczerwieni LabM-I-10.6 jest przedstawiony na Ilustracji 1.

Detektor LabM-I-10.6

Jest to moduł przystosowany do aplikacji laboratoryjnych. Jego podstawowe parametry przedstawia tabela 1. 

Podstawowe parametry detektora LabM-I-10.6

Pełną charakterystykę znajdziemy w dołączonej do artykułu karcie katalogowej. Konfiguracja trybu pracy urządzenia odbywa się przy pomocy freeware’owego oprogramowania Smart Manager Software. Użytkownik ma możliwość zmiany parametrów modułu takich jak: wzmocnienie (do 40 dB), częstotliwość pracy (1,5 MHz, 15 MHz, 100 MHz), czy regulacja temperatury. Czujnik jest wrażliwy na polaryzację wiązki. Optymalna długość fali to 10,6 µm, natomiast pełen zakres czułości obejmuje promieniowanie od 2 µm do12 µm. W zależności od częstotliwości padającego promieniowania różna jest czułość detektora, zgodnie z charakterystyką z Ilustracji 2.

Charakterystyka (odpowiedź widmowa) detektor LabM-I-10.6

Prezentowany moduł to wysokiej klasy, specjalistyczne urządzenie, przeznaczone do zastosowań profesjonalnych. Bardzo cieszy, że takie urządzenie zostało zaprojektowane, wykonane i wprowadzone do sprzedaży przez polską firmę.

Do pobrania
Download icon Karta katalogowa
Firma: Transfer Multisort Elektronik (TME)
Tematyka materiału: Laboratoryjny detektor IR
AUTOR
Źródło
www.tme.eu
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"