Prezentowane urządzenie może wydawać się mało „elektroniczne”, jednak jest potrzebne każdemu elektronikowi niezależnie od stopnia zaawansowania. Właściwie, to niestety z wiekiem dobra lampa z lupą staje się coraz bardziej potrzebna. Przy dzisiejszych rozmiarach elementów SMD jest to wręcz niezbędny element wyposażenia warsztatu elektronicznego. Opisywana lampka jest produkowana przez niemiecką firmę Waldmann i składa się z trzech aluminiowych segmentów połączonych przegubami. Schemat przedstawia zaczerpnięta z karty katalogowej Ilustracja 1.
Każdy przegub pozwala na płynne ustawianie położenia sąsiadujących z nim segmentów. Łączne możliwości pochylania, przechylania i obracania pozwalają na praktycznie dowolne ustawienie źródła światła w stosunku do stołu. Samo źródło światła zrealizowana jest z formie znanej z tego typu urządzeń okrągłej lupy o zdolności zbierającej 3,5 dioptrii otoczonej cylindrycznym oświetlaczem LEDowym. Moc diod to 13 W, emitują one strumień 750 lumenów, białego światła o temperaturze około 4000 K. Lampa waży około 2 kg i zasilana jest z sieci 230 V. Opisywana lampka nie jest tania, a właściwie jest droga, ale jest to urządzenie bardzo solidne i wykonane przez firmę z prawie stuletnim doświadczeniem. Rzuca się to w oczy już w chwili zajrzenia do karty katalogowej. W tym dokumencie znajdziemy między innymi dwa wykresy, które przedstawia Ilustracja 2.
Te wykresy pokazują pole natężenia oświetlenia w odległości piętnastu centymetrów od lampy. Obydwa wykresy przedstawiają to samo, jeden w postaci powierzchni 3D, drugi w postaci poziomic. Lewy wykres został podkolorowany dla wyraźnego zaznaczenia wartości natężenia oświetlenia. Bardzo cenne są dwie rzeczy. Po pierwsze widzimy, że na obszarze koła o średnicy około 10 cm mamy praktycznie jednorodnie oświetlony obszar pracy. To w tym obszarze (na blacie stołu) możemy pracować z zapewnionym dużym komfortem dla naszych oczu. Po drugie, firma zadała sobie trud, aby wykonać pomiar, sporządzić wykresy, zamieścić je w karcie katalogowej i popisać je swoją nazwą. Dodatkową ciekawostką są podane w karcie katalogowej wartości parametrów „color rendering index” i „chromacity tolerance”. Te parametry opisują źródło światła pod względem jego zdolności do oddawania rzeczywistych (czyli takich jak je odbieramy przy naturalnym oświetleniu) kolorów przedmiotów i jednorodność koloru oświetlenia. W dzisiejszych czasach chyba pozostaje nam cieszyć się, że w razie potrzeby można jeszcze znaleźć tak pieczołowicie wykonane produkty.