Opracowany przez MikroElektronikę produkt zawiera wydajne diody RGB WS2812 firmy Worldsemi, które należy wysterować zgodnie ze standardem WS2812. W tym celu dostępne są wejścia: DI (Data Input) i DO (Data Output) dedykowane wymianie danych w postaci pakietów po 24 bity, którymi przenoszone są barwy: czerwona, zielona i niebieska. Na każdą z nich przeznaczono 8 bitów w celu wyrażenia stopnia ich świecenia. W efekcie możliwa jest generacja 16 777 216 kolorów na wszystkich diodach. Diody są połączone szeregowo - pierwsza przekazuje informacje drugiej, druga trzeciej, trzecia kolejnej itd. Informacje z diod są "wypychane" kiedy przychodzą następne dane (do tego momentu diody „przechowują” to co im nadesłano). Tym sposobem sterowanie matrycą jest bardzo proste, zarówno praktycznie - mało linii danych, jak i czasowo - brak złożonych procedur postępowania.
Dostępne na rynku mikrokontrolery są 4×4 RGB Click pisane, podobnie jak mikroprocesory oraz układy FPGA - wystarczy dołączyć je bezpośrednio do modułu. Obsługiwane przez moduł napięcia zasilania wynoszą: 3,3 V lub 5 V. Wszystko to przy rozmiarach 4×4 RGB Click równych 57,15×25,4 mm. Moduł posiada gniazdo mikroBUS™ i diodę zasilania. Jest w nim dostępny układ MCP1826 firmy Microchip Technology zasilający diody RGB.
Środowisko programistyczne mikroSDK stanowi wsparcie dla modułu 4×4 RGB Click. Jest to produkt w pełni przetestowany - jego zastosowania obejmują m.in. inteligentne systemy oświetlenia (w tym systemy nastrojowe), sprzęt rozrywkowy i różnego rodzaju podświetlenia.
Przykładowy projekt związany z obsługą modułu 4×4 RGB Click
Środowisko mikroSDK