Po aktywacji funkcji Programming and Debugging Interface Disable (PDID), zapewnia się gdy trzeba nadzwyczaj efektywną ochronę kodu, w celu zablokowania prób dostępu do interfejsu programowania/debugowania i eliminacji nieautoryzowanych prób odczytu, modyfikacji bądź kasowania oprogramowania układowego. Ponieważ wiele rozwiązań często łączy się, albo też komunikuje z dość szeroką gamą: czujników, układów pamięci i procesorów, mikrokontrolery PIC18-Q24 obejmują wielonapięciowe wejścia/wyjścia (MVIO). Pozwalają one nie korzystać w wielu sytuacjach z konwerterów napięcia, umożliwiając dołączanie się do szeregu cyfrowych wejść/wyjść (I/O) - przy różnych napięciach. Oprócz zmniejszenia złożoności gamy rozwiązań mikrokontrolery PIC18-Q24 idealnie sprawdzają się jako układy do zarządzania systemami. Z pewnością występuje w nich bootloader dla aplikacji, które wymagają bezpiecznego sposobu aktualizacji oprogramowania układowego.
Jak wyjaśnia wiceprezes ds. korporacyjnych, w dziale mikrokontrolerów ośmiobitowych firmy Microchip Technology, Greg Robinson:
"Bezpieczeństwo systemu jest ważne tak samo jak jego najsłabsze ogniwo. Każdy element, w praktyce dający się skonfigurować, może być podatny na ataki i dlatego konieczne jest pełne, wręcz całościowe, wdrożenie ulepszonych funkcji ochrony, ażeby zapobiec włamaniom. Seria mikrokontrolerów PIC18-Q24 powstała z myślą o zaawansowanych zabezpieczeniach, żeby w całości pomóc klientom w walce z zagrożeniami."