Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Różne, choć identyczne priorytety przerwań

Article Image
Spoglądając na mikrokontrolery zawierające rdzeń ARM, można zauważyć, że liczba bitów przeznaczona na priorytety przerwań nie jest identyczna. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to wynika ze stosowania w tych układach innych rodzajów podanego rdzenia. Jednak to nieprawda, ponieważ rozbieżności zachodzą już na poziomie ich jednej architektury. O co więc chodzi?

Cóż projektanci rdzenia ARM faktycznie przewidzieli stałą liczbę bitów - z tą jednak różnicą, że nie wymagają oni, by wszystkie z nich były wykorzystywane. W efekcie „producenci” mikrokontrolerów mają pełną swobodę w posługiwaniu się nimi i biorą ich tyle ile im potrzeba, by nie powiedzieć „ile jest im wygodnie” (bity nieużywane są przy tym „zerami” nie mającymi wpływu na funkcjonowanie jednostek). Dobry tego przykład to rysunek niżej ukazujący priorytety przerwań dla dwóch układów o rdzeniu Cortex M (Microcontroller) - w jednym przewidziano 3 bity (z ośmiu przewidzianych) na te priorytety, natomiast w drugim 4.

Porównanie liczby bitów definiujących priorytety przerwań w mikrokontrolerach firm: NXP i Texas Instruments zawierających rdzeń Cortex M (Microcontroller)

Niby szczegół, lecz istotny zgodnie z powiedzeniem „diabeł tkwi w szczegółach”, a te w przypadku elektroniki są zawsze ważne.

Nieważne są tu podrodzaje rdzenia - ważne, że jest on ten sam (te podrodzaje to jedynie inna liczba bitów).

Taka to „scalona” sprawa dotycząca kontrolera NVIC - warto o niej pamiętać.

Firma:
Tematyka materiału: Cortex M, NVIC, NXP, rdzeń mikrokontrolera, przerwania, priorytety przerwań, Texas Instruments
AUTOR
Źródło
www.embeddedrelated.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"