Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Dwukolorowy, zielono-czerwony wyświetlacz typu bargraf

Article Image
W ofercie firmy Artronic pojawił się interesujący z wielu względów, dwukolorowy wyświetlacz typu bargraf.

Prezentowany element może na pierwszy rzut oka nie przyciągnąć uwagi, ale w rzeczywistości kryje on bardzo wiele. Jest to wyświetlacz bargraf o 10 polach wykonany w technologii LED, umieszczony w obudowie o wymiarach około 10 mm na 25 mm, przedstawia go Ilustracja 1.

Wymiary o organizacja wyświetlacza

Segmenty są dwukolorowe, to znaczy każdy z nich może emitować światło zielone i czerwone. Mogą pracować przy prądzie  nominalnym 4 mA i maksymalnym 20 mA, działają wtedy z jasnością odpowiednio 10 mikrokandeli i 40 mikrokandeli. Oczywiście możemy niezależnie sterować intensywnością każdej z tych barw dla każdego segmentu, osiągając na przykład efekt jak na ilustracji tytułowej, gdzie poza zielonym i czerwonym mamy segment świecący na pomarańczowo. W tym miejscu zastanowić może ilość pinów w obudowie w stosunku do możliwości. Mamy 10 „nóżek”, z czego 1 jest NC, i 20 diod do niezależnego wysterowania (10 segmentów, w każdym dwie diody). Wyjaśnienie tej zagadki przynosi nam schemat ideowy elementu przedstawiony na Ilustracji 2.

Struktura logiczna wyświetlacza

Struktury świecące połączone są w grupy („banki”) po dwa segmenty, czyli cztery diody (dwie zielone i dwie czerwone). Sterowanie tym wyświetlaczem może odbywać się na wiele sposobów, ale przy podejściu czysto cyfrowym, najprostszym będzie zastosowanie mikrokontrolera i „podwójnego multipleksowania”. Należy przełączać się na kolejna banki i w nich sterować odpowiednio intensywnością świecenia diod. Zależnie od częstotliwości taktowania, ilości dostępnych timerów i wymaganej prędkości odświeżania wartości wyświetlanej może to wymagać czterech albo tylko jednego kanału PWM. Można to realizować na  jednym odpowiednio szybkim i wyposażonym mikrokontrolerze albo wspomóc słabszy mikrokontroler kilkoma układami cyfrowymi, albo spróbować zrealizować sterowanie analogowe. Kwestia dobrego opanowania tego wyświetlacza pozwala na przećwiczenie zarówno podstawowych technik programowania, jak i naprawdę zaawansowanych algorytmów i rozwiązań układowych. Poza tym, idealnie nadaje się do budowy makiet torów wyścigowych jako sygnalizatory startowe

Firma:
Tematyka materiału: Dwukolorowy wyświetlacz LED
AUTOR
Źródło
www.artronic.eu
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Czujniki poziomu cieczy
1/10 Czujnik pływakowy:
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"