Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Pobierz nowy e-book na temat Raspberry Pi

Article Image
Serwis element14 publikuje nowy e-book na temat audio w Raspberry Pi. W podręczniku zaprezentowano nowe możliwości wykorzystania wysokiej jakości dźwięku bez ponoszenia dużych kosztów.

element14, społeczność należąca do koncernu Avnet, opublikowała dla swoich członków nowy e-book, w którym omawia możliwości zastosowania Raspberry Pi w projektach wymagających wysokiej jakości dźwięku oraz związanych z tworzeniem muzyki. Twórcy będący audiofilami zazwyczaj sięgają po bardzo drogie platformy, by zapewnić najlepszą jakość dźwięku. Dzięki nowym płytkom rozszerzeń i oprogramowaniu, Raspberry Pi staje się wspaniałym wyborem dla wszystkich entuzjastów audio w jakości HD.

Platforma Raspberry Pi jest znana jako świetne narzędzie dla osób, które chcą nauczyć się programować i pracować ze sprzętem elektronicznym. Nowe płytki rozszerzeń, dostępne już teraz dla czwartej wersji RPI, zawierają najwyższej klasy przetworniki cyfrowo-analogowe (DAC) i wzmacniacze. Sama płytka zawsze pozwalała na generowanie wysokiej jakości dźwięku, ale teraz, wraz z nowymi modułami, stanie się doskonałym wyborem do projektów, w których edytuje się dźwięk, a które są jednocześnie silnie ograniczone budżetem.

Niektóre z nowych modułów, opisanych w książce i dostępnych już teraz do nabycia w sklepie Farnell, a które pozwalają na poszerzenie możliwości audio płytek Raspberry Pi to:

JustBoom JBM-001 DAC/Amp HAT: płytka ta jest wyposażona w przetwornik cyfrowo-analogowy i wzmacniacz słuchawkowy, działający z rozdzielczością 32 bitów i częstotliwością 384 kHz. Zawiera także gniazdo RCA i wyjścia 3,5 mm mini-jack do podłączenia słuchawek, umożliwiające regulację głośności. Zasilanie płytki pobierane jest bezpośrednio z Raspberry Pi. Warto wspomnieć, że omawiany moduł zapewnia stosunek sygnał-szum (SNR) na poziomie 112 dB i ma całkowite zniekształcenia harmoniczne na poziomie -93 dB. Płytkę można użyć z Raspberry Pi A+, B+ i 2B. Członkowie społeczności element14 mieli już okazję zastosować moduł JBM-001 do zaprojektowania odtwarzaczy audio, działających w wielu pomieszczeniach, do stworzenia stacji multimedialnych oraz do budowy samodzielnych odtwarzaczy audio w jakości HD.

Infineon MERUS audio amplifier HAT: to świetny moduł rozszerzeń, zaprojektowany z myślą o Raspberry Pi Zero. Idealnie sprawdza się, gdy potrzeba wzmocnić dźwięk. Płytka jest wyposażona w układ Infineon MA12070P – wielopoziomowy wzmacniacz, dostarczając do 40 W mocy szczytowej. Płytka jest zasilana bezpośrednio z Raspberry Pi i pracuję z rozdzielczością 24 bitów, przy częstotliwości 48 kHz. Pełne sprzętowe sterowanie, możliwość dostosowania warunków pracy, a także monitorowanie występujących błędów – wszystko to odbywa się za pomocą oprogramowania Linux Alsamixer. Rozmiar płytki pozwala użytkownikom na zastosowanie modułu w projektach przenośnych, opartych o Raspberry Pi, tj. np. w odtwarzaczach i głośnikach.

Micro Nova AmpliPi multi-room/zone audio controller: system ten został zaprojektowany do użycia z Raspberry Pi Compute Module 3+ oraz jest wyposażony w przetworniki cyfrowo-analogowe audio PCM5102A i CM6206. Komputer może komunikować się z mikrokontrolerem STM32F030, znajdującym się na płytce przedwzmacniacza, poprzez interfejs I2C, celem sterowania układami mieszania i wzmacniania sygnałów. Płytka AmpliPi pozwala na strumieniowanie sygnałów z czterech niezależnych źródeł, podając sygnał do 6 stref stereo, a po rozszerzeniu, łącząc moduły w łańcuch, nawet do 36 takich stref stereo.

W nowym e-booku pokazano również kilka narzędzi programowych, które pozwalają urzeczywistnić audio w jakości HD na Raspberry Pi. Jednym z lepszych wyborów jest program Sonic Pi. Jest to działające na żywo środowisko programistyczne, oparte o język Ruby. Cechuje się bardzo dużą uniwersalnością i pozwala użytkownikom na tworzenie nowych dźwięków, pracę z różnymi stylami muzyki, zapętlanie audio, przełączanie syntezatorów oraz wiele innych operacji. Innymi bezpłatnymi narzędziami programowymi, które dobrze działają z platformą Raspberry Pi, są MilkyTracker i Tracktion Software Waveform DAW.

Aby przeczytać cały e-book i zapoznać się ze wszystkimi wskazówkami, prosimy odwiedzić stronę element14.com

Firma: Raspberry Pi Foundation
Tematyka materiału: element14, Avnet, e-book, Raspberry Pi, tworzenie muzyki, audiofil, audio HD, Farnell, DAC, JustBoom JBM-001 DAC/Amp HAT, Infineon MERUS audio amplifier HAT, MA12070P, Linux Alsamixer, Micro Nova AmpliPi multi-room/zone audio controller, Compute Module 3+, przetwornik cyfrowo-analogowy, PCM5102A, CM6206, STM32F030, mikrokontroler, I2C, strumieniowanie sygnałów z czterech niezależnych źródeł, Sonic Pi, MilkyTracker, Tracktion Software Waveform DAW, JBM-001
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"