Tytułowy układ to współczesna wersja układów FT232, które kilkanaście lat temu zrewolucjonizowały rynek. Są to scalone interfejsy “USB-Serial”, czyli konwertery portu USB na port szeregowy. Układ FT232BL jest przedstawiony na ilustracji 1.
Ten układ z jednej strony podłączamy “do komputera przez USB”, a z drugiej strony otrzymujemy do dyspozycji port szeregowy, gotowy do podłączenia do mikrokontrolera. Cała złożona komunikacja zgodna ze standardem USB jest realizowana ten układ. Prawidłowość realizacji tej komunikacji jest potwierdzona odpowiednimi certyfikacjami. Typowy układ pracy przedstawia schemat na Ilustracji 2.
Jak widać, potrzebna jest tylko naprawdę garstka tanich elementów dyskretnych. Z doświadczeń, których absolutnie nie poleca się powtarzać, wiadomo że bez tych elementów układ też daje radę i komunikacja będzie jako tako działać, na niewielkie odległości nawet całkiem dobrze. Dzięki temu układowi komunikacja szeregowa mikroprocesora z urządzeniem komputerowym wyposażonym w port USB jest naprawdę nieskomplikowana. Układ może pracować przy napięciach 5 V i 3,3 V. Podstawowe parametry przedstawia tabela 1.
Szczegółowe parametry znajdziemy w dołączonej do artykułu karcie katalogowej. Jeżeli chcemy dodać do budowanego urządzenia mikroprocesorowego komunikację USB przez wirtualny port szeregowy, to warto użyć tego układu. Dodatkowo producent udostępnia sterowniki do oprogramowywania wszystkich popularnych systemów operacyjnych mające bardzo szerokie możliwości. Można z nich skorzystać budując bardziej fikuśne rozwiązanie, jeżeli nie ma takiej potrzeby, to nie musimy z nich korzystać. Wtedy nawet nie dotykając żadnego języka programowania możemy cieszyć się tym, że system sam rozpoznaje urządzenie jako port szeregowy i jest ono widoczne w menadżerze urządzeń. Urządzenia oparte o układy FTDI bezproblemowo działają i nie sprawiają problemów podczas instalacji w systemie. To naprawdę duża zaleta.
Dziś w dobie bardzo tanich i potężnych mikrokontrolerów 16 i 32 bitowych hobbyści są rozbestwieni, jednak jeszcze niedawno podłączenie uC do komputera PC przez USB nie było takie proste. Warto zajrzeć do Internetu i zapoznać się z rozwiązaniami takimi jak V-USB lub rozwiązanie z ery poprzedzającej układy FT232. Wtedy implementacja komunikacji USB dla mikrokontrolera AVR (oczywiście USB1.1) to było coś o czym rozmawiało się z zachwytem. Układy FT232 stały się tym czym były układy MAX232. Umożliwiły hobbystom bardzo proste, tanie i prawidłowe skomunikowanie mikrokontrolera z komputerem.